HACCP چیست -تاریخچه بکارگیریHACCP

گواهی EAC روسیه – مواد غذایی
ژوئن 10, 2023
غذای فراسودمند و فیتوکمیکال ها
جولای 1, 2023

HACCP چیست -تاریخچه بکارگیریHACCP | Ics ایران

سیستم-HACCP

سیستم HACCP به عنوان یکی از مبنائی ترین استانداردهای سیستمی ایمنی و بهداشتی مواد غذایی در دنیا مطرح است

HACCP چیست
HACCP یک سیستم ایمنی و بهداشتی مواد غذایی است که با هدف بهداشت و سلامت مواد غذایی عرضه شده؛ طراحی شده است. HACCP که مخفف Hazard Analysis and Critical Control Points است، یک رویکرد سیستماتیک برای ایمنی مواد غذایی است که هدف آن پیشگیری، کاهش یا حذف خطرات احتمالی در فرآیندهای تولید مواد غذایی است. HACCP با تغییر تمرکز از آزمایش محصول نهایی به یک رویکرد پیشگیرانه، انقلابی در زمینه ایمنی مواد غذایی ایجاد کرده است و آن را به ابزاری ضروری در تضمین ایمنی و کیفیت محصولات غذایی در جهان تبدیل کرده است.

تاریخچه بکارگیری HACCP چیست

در دهه ۱۹۶۰ توسط تیمی از دانشمندان و مهندسان در شرکت Pillsbury، سازمان ملی هوانوردی و فضایی (NASA) و آزمایشگاه‌های ارتش ایالات متحده توسعه یافت.منشا HACCP را می توان به روزهای اولیه برنامه فضایی ایالات متحده جستجو کرد. ناسا برای کمک به تهیه غذای ایمن و مغذی برای فضانوردان در طول ماموریت های فضایی به پیلزبری نزدیک شد. Pillsbury با همکاری سایر سازمان‌ها، سیستمی را ابداع کرد که بر شناسایی و کنترل خطرات احتمالی در نقاط حساس در فرآیند تولید مواد غذایی متمرکز بود.

اولین استفاده رسمی از HACCP در سال ۱۹۷۱ بود که سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) اجرای آن را برای کارخانه های فرآوری غذاهای دریایی و آبمیوه برای اطمینان از ایمنی محصول الزامی کرد. با گذشت زمان، HACCP در سطح بین المللی به عنوان یک ابزار ارزشمند برای مدیریت ایمنی مواد غذایی به رسمیت شناخته شد و مقبولیت یافت. در دهه ۷۰ میلادی در امریکا؛ در سال۱۹۸۹ در اتحادیه اروپا؛ در سال ۱۹۹۳، در کمیتهNACMCF؛ و در سال ۱۹۹۷ در ایران با استارت پروژه HACCP خاویار شیلات ایران (با مدیریت پروژه آقای علی مبارکی موسس آ سی اس در ایران) رواج یافت.

هفت اصل اساسی کمیته ملی مشاوره معیارهای میکروبیولوژیکی برای غذاها (NACMCF)در HACCP چیست ؟

۱-انجام تجزیه و تحلیل خطر: شناسایی خطرات بیولوژیکی، شیمیایی و فیزیکی بالقوه در فرآیند تولید مواد غذایی.

۲-تعیین نقاط کنترل بحرانی (CCP): نقاطی در فرآیند شناسایی می شود که در آن اقدامات کنترلی می تواند برای جلوگیری، کاهش یا حذف خطرات اعمال شود.

۳-تدوین حدود بحرانی: معیارهایی کنترلی قابل اندازه گیری برای هر CCP تعیین میشودتا مطمئن شویم که خطرات شناسایی شده تحت کنترل است.

۴-ایجاد رویه های پایش: روش هایی را برای مشاهده و مستندسازی CCP ها ایجاد میشود تا اطمینان حاصل شودکه CCP ها در محدوده های قابل قبول قرار دارند.

۵-ایجاد اقدامات اصلاحی: مراحلی را که باید در زمان وقوع انحراف از محدوده های قابل قبول انجام شود، تعیین میشود.

۶-ایجاد رویه های تایید-تصدیق: به طور منظم اثربخشی سیستم HACCP بررسی و ارزیابی میشود.

۷-ایجاد سوابق و مستندسازی: سوابق برای نشان دادن اجرای موثر سیستم HACCP حفظ میشود.

HACCP از آن زمان در استانداردهای بین المللی ایمنی مواد غذایی مختلف مانند دستورالعمل های کمیسیون Codex Alimentarius ادغام شده است. (CXC RCP1 Revised 2020). این به یک نیاز اساسی برای مشاغل مواد غذایی تبدیل شده است تا از ایمنی محصولات خود اطمینان حاصل کنند. برنامه های HACCP توسط تولیدکنندگان مواد غذایی، پردازشگرها، توزیع کنندگان و مؤسسات خدمات غذایی طراحی و اجرا می شود.

ترویج HACCP از طریق الزامات نظارتی، استانداردهای صنعتی و برنامه های آموزشی ادامه می یابد. دولت امریکا دوباره اجرای HACCP -GMP را از سال ۲۰۰۹ با طرح Food Safety Modernization Act – FSMA مقرراتی را اجرا کرده اند که اجرای HACCP را برای بخش های غذایی خاص الزامی می کند. علاوه بر این، سازمان‌های ایمنی مواد غذایی، انجمن‌های تجاری و سازمان‌های صدور گواهی امریکای شمالی همانند ACS Canada ( بیشتر ببینید CanadaCerts | HACCP) دوره‌های آموزشی و برنامه‌های صدور گواهی را برای آموزش حرفه‌ها در مورد اصول و کاربرد HACCP ارائه می‌دهند.

برای اطلاع بیشتر در مورد HACCP اینجا کلیک کنید:گواهی HACCP؛ آموزش HACCP (icsiran.com)

برای اطلاع از سایر گواهی نامه های صنایع غذایی اینجا کلیک کنید:گواهی ایزو ۲۲۰۰۰، گواهی HACCP، گواهی GMP (icsiran.com)

برای اطلاع از گواهی نامه های کشاورزی و ارگانیک و شیلات اینجا کلیک کنید:گواهی ارگانیک، گواهی نامه GAP، گواهی نامه GACP، گواهی نامه Non-GMO (icsiran.com)

برای اطلاعات بیشتر درباره گواهی نامه های ایزو مدیریت و کیفیت اینجا را کلیک کنید:گواهی ایزو؛ آموزش ایزو؛ ایزو ۹۰۰۱ ؛ایزو ۲۹۰۰۱؛ ایزو ۱۰۰۰۴؛ ایزو ۲۲۴۸۳ (icsiran.com)

برای اطلاعات بیشتر درباره گواهی نامه های زیست محیطی اینجا را کلیک کنید:گواهی ۱۴۰۰۱ ،گواهی ایزو ، گواهی اکو ، گواهی زیست محیطی، گواهی سبز (icsiran.com)

برای اطلاعات بیشتر درباره گواهی نامه های صادرات به روسیه اینجا را کلیک کنید:صادرات روسیه؛ استاندارد روسیه؛ گواهی EAC؛ گواهی GOST (icsiran.com)

برای اطلاعات درباره دریافت کد ۱۱ رقمی FDA اینجا را کلیک کنید:ثبت FDA؛ گواهی FDA (icsiran.com)

دیدگاه ها بسته شده است