Functional Food چیست و فرایند تایید ACS کانادا چیست؟

گواهینامه HACCP معتبر بین المللی از ACS کانادا
سپتامبر 19, 2023
صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ معتبر و بین المللی IAF-IAS
سپتامبر 19, 2023

Functional Food چیست و فرایند تایید ACS کانادا چیست؟ | Ics ایران

مقدمه : مواد غذایی عملکردی Functional Food، مواد غذایی طراحی شده و یا محصولات طبیعی سلامت محور؛ اصطلاحاتی هستند که اغلب به صورت متقابل استفاده می‌شوند تا به مواد غذایی یا اجزای غذایی که تأثیر مثبتی بر سلامت، عملکرد فیزیکی یا وضعیت روحی فرد دارند، علاوه بر ارزش تغذیه‌ای اشاره می نماید. امروزه؛ با تقاضای مصرف‌کنندگان برای بهینه‌سازی سلامت از طریق انتخاب مواد غذایی و تقاضای مواد غذایی سالم‌تر، تقاضای قویی برای مواد غذایی عملکردی Functional Food به وجود آمده است.

ژاپن اولین کشوری بود که اصطلاح “مواد غذایی عملکردیFunctional Food” را معرفی کرد. در دهه ۱۹۸۰، وزارت بهداشت و رفاهی ژاپن یک دسته از مواد غذایی را معرفی کرد که تأثیرات ترویجی بر روی سلامت داشتند. این کار به منظور کاهش هزینه‌های به افزایش بیماری در ژاپن انجام شد. ژاپنی‌ها این دسته مواد غذایی را به نام “غذاهای مصرف ویژه برای سلامت” یا FOSHU نامیدند. تعریف ژاپنی برای FOSHU این است: “مواد غذایی فرآوری شده شامل موادی که به عملکرد خاص بدن کمک می‌کنند، علاوه بر تأمین ارزش تغذیه‌ای.” امروزه بیش از ۱۰۰ مورد ماده غذایی به عنوان FOSHU تأیید شده‌اند، که ژاپن را به رهبر جهانی در توسعه مواد غذایی عملکردی Functional Food معرفی می‌کند.

ژاپنی‌ها سه شرط برای تعریف یک ماده غذایی عملکردی تعیین کرده‌اند:

۱-باید یک ماده غذایی باشد (نه کپسول، قرص یا پودر) و از مواد طبیعی.

۲-می‌تواند به عنوان بخشی از رژیم روزانه مصرف شود.

۳-وقتی مصرف می‌شود، وظیفه خاصی انجام می‌دهد که به تنظیم یک فرآیند خاص در بدن (مکانیزم دفاعی، پیشگیری/بهبود از بیماری خاص، کند کردن فرآیند پیری، کنترل شرایط فیزیکی و ذهنی) کمک کند.

وزارت بهداشت و رفاهی ژاپن ۱۲ دسته بسیار گسترده از مواد را تشخیص داده که آنها را به عنوان افزایش دهنده‌های سلامت معرفی می‌کند شامل فیبر رژیمی ؛ اولیگوساکاریدها؛ الکل‌های قندی؛ اسیدها، پپتیدها و پروتئین‌ها؛ گلیکوزیدها؛ الکل‌ها؛ ویتامین‌ها؛ باکتری‌های لاکتیک اسید؛مواد معدنی؛ اسیدهای چرب چندگانه . در نهایت فیتو شیمیایی‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها.

تعاریف Functional Food در کانادا

در کانادا ؛ تفاوت بین محصولاتی که به عنوان مواد غذایی فروخته و مصرف می‌شوند و محصولاتی که یک جزء خاص از یک ماده غذایی از آن جدا شده و به صورت قرص، کپسول، پودر یا شکل غنی‌تری فروخته می‌شود، ضروری است. اگرچه اصطلاح‌های “محصول سلامت طبیعی” و “ماده غذایی عملکردیFunctional Food” در سراسر جهان به طور معمول استفاده می‌شوند، اما در مورد معانی آنها توافقی وجود ندارد. لطفاً تعاریف ارائه شده از مقاله سیاستی وزارت بهداشت کانادا در مورد مکمل‌ها/مواد غذایی عملکردی و ادعاهای سلامت در مورد مواد غذایی و وب‌سایت کشاورزی و مواد غذایی کانادا را ببینید:Search Agriculture and Agri-Food Canada – Canada.ca

“محصول سلامت طبیعی محصولی است که از مواد غذایی جدا یا تصفیه شده است و به طور عمومی به شکل‌های دارویی فروخته می‌شود که به طور معمول با مواد غذایی ارتباط مستقیمی ندارند. اثبات شده است که محصول سلامت طبیعی فواید فیزیولوژیکی دارد یا محافظت در برابر بیماری‌های مزمن را فراهم می‌کند.”

“ماده غذایی عملکردی Functional Food به شکلی مشابه با ماده غذایی معمولی به نظر می‌رسد یا ممکن است ماده غذایی معمولی باشد، به عنوان بخشی از رژیم غذایی روزانه مصرف می‌شود و اثبات شده است که فواید فیزیولوژیکی دارد و/یا خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را به علاوه وظایف تغذیه‌ای اساسی کاهش می‌دهد.”

برای مثال تعریف کانادایی از هر تعریف، “تخم مرغ Born 3” و “مرغ تخم گذار Born 3” (http://www.born3.com/) ؛ به عنوان مواد غذایی عملکردی Functional Food محسوب می‌شوند به دلیل ویژگی اضافی فوایدی که به واسطه محتوای اسید چرب چندگانه امگا-۳ آنها ارائه می‌دهند. با این حال، مکمل‌های اسید چرب امگا-۳ (قرص‌ها) که می‌توان آنها را از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های سلامت خریداری کرد، به عنوان یک محصول سلامت طبیعی محسوب می‌شوند. از این تعاریف مشخص است که مواد غذایی عملکردی Functional Food باید به عنوان “ماده غذایی” ارائه شوند و نه به عنوان یک شکل جدا شده یا جزء ماده غذایی که در مورد محصولات سلامت طبیعی صدق می‌کند.

دسته‌بندی و منابع مواد غذایی عملکردیFunctional Food
مواد غذایی عملکردی از نظر ظاهری مشابه مواد غذایی معمولی هستند و یا ممکن است ماده‌ای معمولی باشند که به عنوان بخشی از رژیم غذایی روزانه مصرف می‌شوند و اثبات شده است که فواید فیزیولوژیکی دارند و/یا خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را به علاوه وظایف تغذیه‌ای اساسی کاهش می‌دهند.این مواد غذایی عملکردی از طریق وسایل مختلفی توسعه می‌یابند، از جمله:

  • تقویت با ویتامین‌ها و/یا مواد معدنی، فراتر از نیازهای اجباری، برای ارائه فواید سلامت اضافی (به عنوان مثال، نوشیدنی‌های سویا تقویت‌شده و آبمیوه با کلسیم؛)
  • افزودن مواد فعال بیولوژیکی (به عنوان مثال، مارگارین با فیتواسترول‌ها، مافین با بتا-گلوکان، ماست با پروبیوتیک و نوشیدنی‌ها با مخلوط‌های گیاهی؛)
  • تقویت با مؤلفه‌های بیولوژیکی از طریق اصلاح نباتات، تغییرات ژنتیکی، فرآیند تولید یا تکنیک‌های ویژه تغذیه دامی (به عنوان مثال، تخم‌مرغ، شیر و گوشت با امگا-۳؛ روغن کانولا با سطوح بالای کاروتنوئید؛ و توت فرنگی با سطوح افزایش‌یافته اسید الاگیک).
TypeExamplePhysiological Effect
Natural Health ProductDietary fibrereduced risk of colon cancerlowers cholesterol
Vitamins C and Ereduce heart diseasecancer preventionlowers cholesterol
Lycopenereduced risk of certain types of cancer
Functional FoodBenecolTM spreadreduced “bad” LDL cholesterol
TropicanaTM  orange juices with added Calcium and Vitamin Dminimize risk of development of osteoporosis
Kellog’s All BranTM cerealhelps regulate the gastrointestinal condition

بیشترین مواد غذایی عملکردی Functional Foodکه تاکنون توسعه یافته‌اند، نوشیدنی‌ها هستند. برخی مثال‌ها شامل نوشیدنی معروف ژاپنی به نام “فایبرمینی” هستند که شامل مکمل‌های فیبر تغذیه‌ای، مواد معدنی و ویتامین‌ها می‌شود. مثال دیگری نیز “نوشیدنی‌های شیر امگا-۳” هستند که اکنون برای مصرف‌کنندگان کانادایی موجود است.

در صورت نیاز به دریافت گواهی نامه FUNCTIONAL FOOD از نهاد بین المللی ACS Canada با ما با شماره ۲۲۲۰۰۵۰۰ در تهران تماس بگیرید.

دیدگاه ها بسته شده است