استاندارد HSE چیست؟ مراحل اخذ گواهینامه HSE چگونه است؟

گواهینامه بین المللی آموزشی معتبر از کانادا
اکتبر 2, 2023
استاندارد ایزو ۳۷۰۰۰: حاکمیت سازمانی Corporate Governance
اکتبر 17, 2023

استاندارد HSE چیست؟ مراحل اخذ گواهینامه HSE چگونه است؟ | Ics ایران

استاندارد HSE چیست؟. HSE مخفف سه کلمه H (Health)، S مخفف (Safety) و E مخفف (Environment) است. مجموعه‌ ای از روش های اجرا و دستورالعمل ها که خطرات بالقوه را برای یک محیط مشخص شناسایی می‌کند، توسط استاندارد HSE تدوین شده است. اخذ گواهینامه HSE (استاندارد اچ اس ای) بهترین شیوه ‌ها را برای کاهش یا حذف خطرات محل کار تعریف می کند و سپس دستورالعمل هایی جهت پیشگیری از حوادث، واکنش به حوادث و غیره برای کارکنان تدوین می کند.

تاریخچه استاندارد HSE چیست؟

همزمان با صنعتی شدن کشورهای در حال توسعه فعالیت های صنعتی کارخانجات تولیدی باعث آلودگی و تخریب محیط زیست، فعالیت کارگران در محیط های آلوده معادن باعث بیماری و به خطر افتادن سلامت کارگران و آمار مرگ و میر بین کارگران به شدت افزایش یافت. بنابراین، ایجاد محیطی سالم، ایمن و محافظت از محیط زیست برای سازمان ها مخصوصاً سازمان بین المللی کار (ILO) اهمیت ویژه ای پیدا کرد. اداره بهداشت و ایمنی (HSE) توسط جان لاک اولین رهبر استاندارد HSE در ۱ ژانویه سال ۱۹۷۵ تاسیس شد. هدف از تاسیس اداره HSE این بود که الزامات کمیسیون بهداشت و ایمنی را انجام دهد و دستورالعمل های ایمنی را در تمامی محل های کاری اجرا کند. استاندارد اچ اس ای طی سه دوره تکامل یافت که شامل دوره ابتدایی از ۱۸۸۰ تا ۱۹۲۰ که عصر دپارتمان بهداشتی نامیده شد؛ دوره دوم از سال ۱۹۲۰ تا ۱۹۴۰، دوره Sundwall و دوره سوم از سال ۱۹۴۰ تا کنون که به نام دوره مدرن نام گذاری شده است.

طرح استاندارد HSE اولین بار توسط کشور ایالات متحده رقم خورد، سپس دپارتمان ایمنی در سال ۱۹۶۹ تشکیل شد. این دپارتمان اخذ گواهینامه HSE طبق OHSAS انگلیس عمل می کرد و مهمترین وظیفه آن پیشگیری از تلفات و ضایعات بوده است. سپس با به هم پیوستن دپارتمان بهداشت و محیط زیست در سال ۱۹۹۵ استاندارد HSE به یک سازمان یکپارچه تبدیل شد.تقسیم بندی کلی استاندارد اچ اس ای به دو گروه نظام مدیریت (HSE-MS) و مهندسی HSE باعث پیشرفت و تکمیل دستورالعمل های این استاندارد شد. بنابراین، نظام یکپارچه مدیریت HSE ایجاد شد. نظام مدیریت HSE چهار هدف اصلی دارد شامل حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از تخریب آن؛ کم کردن سطح خطرات؛ پیشگیری از وقوع حادثه و پیشگیری از آسیب رسیدن به کارکنان.

تاریخچه اخذ گواهینامه HSE استاندارد HSE در ایران

تاریخچه اجرای الزامات استاندارد اچ اس ای در ایران به سال ۱۳۵۳ برمی گردد در جایی که طبق بند ۲۶ قانون، شرکت ملی نفت ایران را ملزم به رعایت این الزامات در سازمان خود می کند. در سال ۱۳۸۰ براساس تاکید وزیر نفت وزارت نفت با کمک شورای مرکزی نظارت بر ایمنی و آتش نشانی ملزم به اجرا و استقرار سیستم مدیریت HSE در این وزارتخانه شد. شرکت نفت ایران با توجه به مدل ترسیم شده HSE در شرکت Shell نسبت به تدوین استاندارد HSE در سازمان خود اقدام کرد. به این ترتیب سازمان های زیر مجموعه شرکت نفت و پیمانکاران جزء ملزم به رعایت الزامات استاندارد اچ اس ای و دریافت گواهینامه HSE شدند.

نمونه گواهی نامه HSE بین المللی از ACS Canada برای محصولات فلزی صادراتی ایران به جهان

مدت اعتبار گواهینامه HSE چقدر است؟

اعتبار گواهی HSE همانند گواهینامه ایزو سه ساله می باشد که متقاضیان برای تمدید و مراقبتی ممیزی سالیانه می بایست اقدام کنند. گواهینامه HSE سه سال اعتبار دارد و به شرط تمدید سالیانه طی سه سال اعتبار می تواند معتبر باشد. استاندارد HSE توسط مرجع صدور گواهینامه (CB) معتبر کانادایی ACS ، به عنوان گواهینامه HSE-MS برای شرکت ها و سازمان ها صادر می شود. بنابراین متقاضی دریافت گواهینامه HSE به شرط اجرای کلیه الزامات سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست و تایید حسابرس مرجع صدور می تواند اقدام به دریافت گواهینامه HSE نماید.

هزینه اخذ گواهینامه HSEچقدر است؟

هزینه صدور گواهینامه HSE به موضوعات مختلفی بستگی دارد. اینکه سازمان شما بزرگ باشد یا کوچک، تعداد کارمندان شما، نوع فعالیت شما، تعداد سایت هایی که دارید و سطح ریسک های ایمنی و بهداشتی. انتخاب مرجع صدور گواهینامه معتبر اچ اس ای و هزینه دریافت گواهینامه HSE مهمترین چالش متقاضیان است.

چه شرکت هایی گواهینامه HSE را صادر می کنند؟

نهادهای صادرکننده گواهینامه HSE بسیاری در ایران ثبت شده اند آنها همان مرجع صدور گواهینامه ایزو هستند که به نام CB در ایران فعالیت می کنند. تمامی شرکت ها ادعا می کنند گواهینامه اچ اس ای معتبر با کد استعلام معتبر صادر می کنند. اما ممکن است این فقط یک ادعا باشد. بنابراین شما باید اعتبارسنجی مراجع صدور را به دقت انجام دهید. برای نحوه اعتبارسنجی مرجع صدور گواهینامه HSE پیشنهاد می شودفقط از شرکتی اخذ نمایید که برای استاندارد های ایزو ۹۰۰۱- ایزو ۱۴۰۰۱- ایزو ۴۵۰۰۱ دارای اعتبار از اکردیتیشن بادی IAF باشد. متاسفانه غیر از معدودی انگشت CB ؛ شمار اکثر صادر کنندگان حاضر در شرایط فعلی ایران هیچ اعتباری نداشته و دانش لازم را هم ندارند.

مزایای اخذ گواهینامه HSE چیست؟

مزایای اجرای الزامات استاندارد HSE و اخذ گواهینامه اچ اس ای در وحله اول رعایت قوانین و مقررات کشور است.

هر کشوری دارای مجموعه ای از قوانین است که رفتار افراد و شرکت ها را کنترل می کند. این می تواند در قالب قانون عمومی یا مدنی در حوزه ایمنی، بهداشت، محیط زیست و کیفیت (HSE-MS) باشد. شرکت ‌هایی که قوانین را رعایت نمی‌کنند اغلب در سمت اشتباه قانون قرار می‌گیرند و جریمه می‌شوند، یا از فعالیت منع می‌شوند.از طریق پیاده ‌سازی سیستم‌ های مدیریت HSE، شرکت‌ ها می‌توانند ضمن ارائه برنامه ‌های خاص برای رفع الزامات قانونی، الزامات قانونی و مفاد خاص خود را شناسایی کنند. بنابراین اتخاذ یک سیستم مدیریت HSE به یک شرکت کمک می کند تا این تداخلات قانونی را از قبل پیش بینی کند و نصب اقدامات مربوطه را برای انطباق تسهیل کند. دریافت گواهینامه HSE به شما کمک می کند تا بتوانید برای حضور در مناقصات داخلی حداکثر امتیاز را به دست آورید یا به راحتی وارد وندور لیست شرکت نفت شود. اما گرفتن گواهینامه HSE می تواند مزایای بیشتری برای شما داشته باشد که به  ۱۰ مزیت پیاده سازی الزامات استاندارد HSE و اخذ گواهی اچ اس ای می پردازیم.

بهبود عملکرد ایمنی، بهداشت و سلامت کارکنان با اخذ گواهینامه HSE

هیچ شکی وجود ندارد که اتخاذ یک رویکرد سیستماتیک برای مدیریت HSE و استفاده از یک سیستم خاصمدیریت ایمنی و بهداشتی را آسان‌ تر می‌کند. وجود یک سیستم مناسب استراتژی های مدیریت ایمنی و بهداشت شما را بسیار موثرتر می کند. شما با اجرای سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت به تمامی کارمندان خود درک روشنی از نحوه رسیدگی به فعالیت ‌های کلیدی می دهید، ممکن است گزارش یک حادثه باشد، پاسخ به ریسک های شناسایی شده محیط کار یا حل مشکل.زمانی که هر کارگر پروتکل دقیقی را که باید رعایت کند روشن باشد و همه هر بار از یک رویکرد استفاده کنند، عملکرد ایمنی و بهداشت سازمان شما بهبود خواهد یافت. با وجود سیستم مدیریت HSE مناسب، سازمان شما نمای کلی روشنی از هر فعالیت مرتبط با ایمنی و بهداشتی که در محل شما اتفاق می افتد خواهد داشت. شما یک سوابق واضح و توافق شده از آنچه اتفاق افتاده، نحوه واکنش به آن و اقدامات بعدی انجام شده خواهید داشت.

بهبود روحیه کار تیمی با اخذ گواهینامه HSE

سازمان ‌هایی که سیستم مدیریت HSE ندارند، ممکن است کارکنان را ببینند که به طور عمدی یا ناخواسته رفتار نا ایمن در کار انجام می‌دهند. بدون فرهنگ ایمنی مستحکم، کارمند ممکن است ایمنی خود یا دیگران را در معرض خطر قرار دهد.  با اجرای سیستم مدیریت HSE کارمندان احساس راحتی و امنیت بیشتری خواهند کرد زیرا آنها مجموعه ای از روش های ایمنی و بهداشت را در اختیار خواهند داشت. پس از تکمیل آموزش، آنها دستورالعمل های دقیقی را که باید در هر شرایطی رعایت کنند، می دانند و به آنها کمک می کند در حین کار اعتماد به نفس پیدا کنند.

کاهش هزینه های مرتبط با حوادث با اخذ گواهینامه HSE

بدون ایجاد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت (HSE) نظارت و ردیابی حوادث خیلی دشوار خواهد بود، به دلیل اینکه شما فرمولی برای کاهش خطرات ندارید. هربار که حادثه ای رخ می دهد شما در معرض عواقب آن قرار می گیرد. همانند: ادعای غرامت پرسنل که حق بیمه شما را افزایش می دهد؛ هزینه استخدام پرسنل و جایگزین وغیره. اما هزینه های غیر مستقیم دیگری وجود دارد. مثا اینکه هر حادثه باعث می شود روحیه پرسنل شما تضعیف شود یا باعث از دست رفتن نیروی کار ماهر شما می شود.

بهبود کارایی کسب و کار با اخذ گواهینامه HSE

پیاده سازی الزامات استاندارد HSE یکی از بهترین راه ها برای بهبود کارایی کسب و کار شما است. اجرای الزامات سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت هزینه ها را کاهش می دهد. زیرا: تعداد نیروهایی که بیمار هستند را کاهش می دهد ؛ تعداد کارگران موقتی شما را کاهش می دهد ؛ حق بیمه شما را کمتر می کند ؛ باعث افزایش روحیه کارکنان و نرخ بهره وری را افزایش می دهد ؛ باعث کاهش هزینه های آموزش برای نیروی تازه استخدام شده می شود وباعث سرعت کار می شود.

بهبود تصویر عموم از شرکت شما و بهبود روابط عمومی/ کاهش خسارت ها و کاهش هزینه های بیمه با اخذ گواهینامه HSE

اجرای الزامات سیستم مدیریت ایمنی و سلامت باعث بهتر شده وجه عمومی شرکت شما بین کارمندان شما می شود. این ممکن است یک تبلیغات خود برای شما باشد. اینکه شما متعهد به اصول بهداشتی هستید و سلامت همینطور ایمنی پرسنل برای شما مهم است.چنانچه شما حوادث کمتری در محیط کاری خود تجربه کنید خسارت های کمتری باید پرداخت کنید و درگیر قوانین دولتی همانند دادسرا و بیمه نیستید. بنابراین یکی از مزایای پیاده سازی الزامات مدیریت HSE کاهش هزینه و خسارت به بیمه و کارمندان است. گرفتن گواهینامه HSE برای شرکت های پیمانکاری بسیار مهم است. شما با دریافت گواهی HSE تعهد خود را به بهداشت و سلامت کارکنان و حفظ محیط زیست نشان می دهید. بنابراین کارفرمایان بیشتری راغب می شوند با شما پروژه را پیش ببرند.

افزایش انطباق با مقررات با اخذ گواهینامه HSE / مسئولیت پذیری اجتماعی بین کارکنان با اخذ گواهینامه HSE

پیاده سازی سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت و حفظ محیط زیست نشان می دهد مقررات منطقه ای را رعایت می کنید و دستورالعمل های مربوطه را به درستی اجرا می کنید. با افزایش اعتماد به نفس بین کارکنان؛ اجرای دقیق سیستم مدیریت HSE باعث می شود کارمندان شما آزادانه و بدون استرس فعالیت های روزمره را انجام دهند. یک سیستم مدیریت جامع ایمنی کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که کارکنان شما در برابر طیف گسترده ای از تهدیدات و مشکلات بهداشتی محافظت می شوند، مانند: سقوط اجسام؛ صدمات حین انجام فعالیت روزمره ؛آسیب از فشار کاری مکرر؛ آسیب در برابر ارتعاشات و صدا؛ بیماری پوستی ؛ بیماری مرتبط با آزبست. یک خط مشی مدیریت HSE نشان می دهد که شما برای رفاه فیزیکی، اجتماعی و روانی کارکنان خود ارزش قائل هستید و به شما کمک می کند تا تصویر عمومی خود را بسازید. بنابراین پرسنل شما متعهد به مسئولیت اجتماعی که در قبال سلامت و ایمنی خود دارند، می شوند.

در صورت نیاز به آموزش HSE و دریافت گواهی نامه HSE Training با ما با شماره ۲۲۲۰۰۵۰۰ در تهران تماس بگیرید.

نمونه گواهینامه آموزشی ACS کانادا

برای اخذ گواهینامه HSE معتبر ؛ بین المللی و قابل دفاع در سطح جهانی با آی سی اس با شماره ۲۲۲۰۰۵۰۰ در تهران تماس بگیرید و یا برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید : ایزو ۴۵۰۰۱ ، گواهی ایزو؛ آموزش ایزو (icsiran.com)

دیدگاه ها بسته شده است