گواهینامه HACCP معتبر بین المللی از ACS کانادا

گواهی گپ GAP ملی ایران
سپتامبر 19, 2023
Functional Food چیست و فرایند تایید ACS کانادا چیست؟
سپتامبر 19, 2023

گواهینامه HACCP معتبر بین المللی از ACS کانادا | Ics ایران

گواهینامه HACCP معتبر چیست؟
HACCP یا سیستم کنترل نقطه بحرانی یکی از انواع گواهینامه های بهداشت و ایمنی مواد غذایی است که از طریق تجزیه و تحلیل خطر و بکارگیری یک سیستم کنترل فرایند ؛ خطرات ایمنی مواد غذایی را شناسایی و تحت کنترل قرار می دهد. اخذگواهینامه HACCP معتبر در فرآیند تولید مواد غذایی اقدامات لازم برای جلوگیری از وقوع خطرات در هر مرحله از فرآیند را کاهش می دهد.

چرا اخذ گواهینامه HACCP اهمیت دارد؟
اخذ گواهینامه HACCP مهم است زیرا اولویت بندی و کنترل خطرات بالقوه در تولید مواد غذایی را بررسی و پایش می نماید.با کنترل ریسک های غذایی عمده، مانند ریسک های میکروبیولوژیکی ,شیمیایی و فیزیکی؛ می تواند به مصرف کنندگان اطمینان دهد که محصولات آن ها ایمن هستند و با کاهش خطرات مواد غذایی، حفاظت از سلامت عمومی تقویت می شود.

خطرات عمده مواد غذایی برای دریافت گواهینامه HACCP چیست؟
در حالی که بسیاری از مطالعات روی افکار عمومی نشان می دهد که مصرف کنندگان در درجه اول در مورد باقی مانده های شیمیایی نگران هستند از جمله آفت کش ها و آنتی بیوتیک ها اما علاوه بر این خطرات ؛ خطرات قابل توجهی که امروزه در صنعت مواد غذایی دیده می شود، آلوده کننده های میکروبیولوژیکی هستندو لذا استقرار و اخد گواهینامه HACCP بصورتی طراحی شده است تا بر مهمترین خطرات تمرکز و کنترل داشته باشد. سیستم HACCP برای اولین بار توسط شرکت Pillsbury در دهه ۱۹۶۰ برای تولید ایمن ترین و با کیفیت ترین مواد غذایی برای فضانوردان در برنامه های فضایی استفاده شد.

گواهینامه HACCP معتبر چگونه با برنامه های تولید و بازرسی فعلی مقایسه می شود؟
برنامه بازرسی مواد غذایی فعلی مبتنی بر رویکرد آزمون است که بیشتر به تشخیص و پیشگیری خطرات بالقوه متکی است. علاوه بر این برنامه بازرسی فعلی در دهه ۱۹۳۰ طراحی شده بود که تهدید حیوانات بیمار و آلودگی های فیزیکی نگرانی اصلی آن بود.امروزه خطرات میکروبیولوژیکی و شیمیایی بیشتر شده و نیازمند بررسی و جلوگیری از آن ها می باشد.وزارت کشاورزی ایالات متحده از سال ۲۰۰۹ ؛ اجرا و اخذ گواهینامه HACCP را برای صنایع غذایی امریکا تحت برنامه Food Safety Modernization Act که به اختصار FSMA نامیده می شود اجباری نمود.

وضعیت پذیرش گواهینامه HACCP معتبر در صنعت گوشت و طیور چگونه است؟
بسیاری از مراکز پردازش گوشت و مرغ کشور، برخی یا همه اصول HACCP را در عملیات خود اعمال کرده اند.بسیاری از شرکت ها همچنین آموزش HACCP را برای مدیریت و پرسنل کارخانه فراهم کرده اند.بنابراین می توان گفت که اخذ گواهینامه HACCP در صنایع غذایی از جمله صنایع گوشت و طیور نقش مستقیم بهداشتی و ایمنی دارد.

چگونه گواهینامه HACCP معتبر در تولید مواد غذایی استفاده می شود؟
هفت اصل وجود دارد که توسط کدکس توسعه داده شده است که به عنوان اصول سیستم HACCP تعریف شده است:
۱-.تجزیه و تحلیل خطر برای شناسایی خطرات بالقوه ای که ممکن است در فرآیند تولید مواد غذایی اتفاق بیفتد.
۲-شناسایی نقاط کنترل بحرانی (CCPs) که در تعیین و اخذ گواهی نامه HACCP نقش اساسی دارند.
۳- تعریف حد هدف و حد بحرانی.
۴-ایجاد الزامات پایش CCP برای اطمینان از اینکه هر CCP در حد هدف قرار دارد.
۵-اقدامات اصلاحی در صورت بروز نظارت بر یک CCP مشخص شده در محدوده های حد هدف وجود ندارد. در صورتی که مشکلی رخ دهد، اقدامات اصلاحی باید صورت گیرد تا اطمینان حاصل شود که هیچ عواقبی برای بهداشت مواد غذایی و ایمنی وجود ندارد.
۶- ثبت سوابق که از مراحل مهم در اخذ گواهی نامه HACCP می باشد.
۷-انجام مراحل تصدیق یا Verification و اینکه سیستم HACCP به درستی کار می کند.

نقش آزمون های میکروبیولوژیکی در برنامه های HACCP و صدور گواهینامه HACCP چیست؟
تست های میکروبیولوژیک مبنای اصل ۷ تصدیق می باشد.می تواند نقش مهمی در برنامه های HACCP داشته باشد به عنوان وسیله ای برای تایید اینکه سیستم HACCP به درستی کار می کند و برای ردیابی روند و مشخصات محصولات. با ردیابی داده های میکروبیولوژی می توانند زمانی که فرآیند تولید به درستی پایش نمی شود شناسایی و یا ثابت شود که تلاش های پیشگیرانه با موفقیت کاهش سطح باکتری ها انجام می شود .

آیا دستورالعمل ها و برنامه های HACCP برای استفاده صنایع غذایی و در گواهینامه HACCP وجود دارد؟
هفت اصل HACCP وجود دارد که باید برای اجرای HACCP پیگیری شود. هر فرایند تولید مواد غذایی به یک برنامه HACCP نیاز دارد که مستقیما بر خصوصیات محصول و روند تاثیر می گذارد . گروه های دولتی و صنایع در حال توسعه ی برخی مدل های HACCP عمومی هستند که دستورالعمل هایی را برای توسعه سیستم های HACCP خاص در مورد فرایندها و محصولات و اخذ گواهینامه HACCP ارائه می دهند.

چگونه گواهینامه HACCP از مزرعه تا میز آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد؟
برای موفقیت در اجرای HACCP و اخذ گواهینامه HACCP ؛ باید آن را از مزرعه به میز اعمال کنید؛ ایمنی مواد غذایی از دریافت مواد اولیه شروع و در انتها به غذای روی میز توجه دارد؛ چه در رستوران و چه در خانه . در صورت رعایت گپ کشاورزی در مزرعه، اقداماتی وجود دارد که می تواند برای جلوگیری از آلودگی رخ می دهد، نظیر نظارت بر تغذیه، حفظ بهداشتی مزرعه و اجرای روش های مدیریت سلامت حیوانات.

در گوشت و طیور، آلودگی باید در طی کشتار و پردازش برطرف شود . گوشت و مرغ و محصولات باید در حین حمل و نقل GDP، ذخیره سازی و توزیع GSP، باید کنترل شوند. در فروشگاه های خرده فروشی، روش های مناسب بهداشتی GHP، ذخیره سازی و حمل و نقل برای جلوگیری از آلودگی باید اعمال شود. سرانجام، در رستوران ها SFBB، خدمات غذا و خانه ها CODEX CATERING بایستی به منظور حفظ ایمنی؛ مواد غذایی را به درستی نگهداری، مدیریت و طبخ نمایند.

چگونه مصرف کنندگان از گواهینامه HACCP بهره می برند؟
مصرف کنندگان می توانند اقدامات مشابه HACCP را در خانه با پیروی از دستورالعمل های ذخیره سازی، دست زدن، پخت و پز و تمیز نگه داشتن مناسب انجام دهند. از زمانی که مصرف کننده گوشت یا مرغ را از فروشگاه مواد غذایی خریداری می کند تا زمانیکه غذا می خورند ، گام های بسیاری برای اطمینان از ایمنی مواد غذایی وجود دارد. مثلا شامل اطمینان از کارکرد درست یخچال برای گوشت و مرغ، پخت و پز کامل گوشت و مرغ.

اگر قصد اخذ گواهینامه معتبر؛ بین المللی و قابل ردیابی HACCP؛ گواهینامه HACCP معتبر را برای صنایع غذایی و یا سایر گواهینامه های مورد نیاز برای مشاغل خود را دارید با ما با شماره ۲۲۲۰۰۵۰۰ در تهران تماس بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر به سایت ای سی اس کانادا اینجا را کلیک کنید: CanadaCerts | HACCP CERTIFICATION|

HACCP

دیدگاه ها بسته شده است