گواهینامه ESL صنایع لبنی

صدور گواهینامه ESL صنایع لبنی توسط ACS Canada

شیر و فرآورده های آن از جمله مواد غذایی بسیار مهم و با ارزشی هستند که از حدود چهارهزار سال قبل از میلاد مسیح مورد استفاده انسان بوده است. این گروه از مواد غذایی منبع خوبی از کلسیم، منیزیم و پتاسیم است. مصرف مداوم شیر و لبنیات به دلیل داشتن مقادیر کافی کلسیم مانع از ابتلا به سرطان روده بزرگ خواهد شد.

روش های مختلفی برای تهیه و نگهداری شیر در صنایع لبنی بکار می‌رود از جمله فرآیند فرا پاستوریزاسیون (UP)، یا فرا دما (UHT). در این فرآیند شیر تا حدود ۱۳۸ درجه سانتیگراد و فقط برای ۲ ثانیه گرم می‌شود و سپس آن را سریع سرد می کنند. نتیجه این است که ۹۹٫۹٪ باکتری‌های شیر از بین می‌روند. فرآیند فراپاستوریزاسیون باعث ماندگاری طولانی شیر تا سه برابر مدت پاستوریزاسیون دمای بالا در دوره کوتاه (HTST) می‌شود، در حالی که همان محصول سالم را تولید می کند. این تکنولوژی هرچند امکان توزیع شیر و محصولات لبنی را به مناطقی از کشور که دسترسی محدودتری به محصولات لبتی دارند را باعث می‌شود ولی نه تنها باعث از بین بردن کلیه میکرو ارگانیسم های آن می‌شود، بلکه شیر را نیز تحت تاثیر تغییرات شیمیایی مانند تخریب ویتامین قرار می‌دهد.

اما روش دیگری که در نتیجه تحقیقات با هدف حفظ و نگهداری خواص شیر بکار گرفته می‌شود روش افزایش ماندگاری (ESL) می‌باشد. در این روش شیر را با حرارت غیرمستقیم تا ۱۲۷ درجه سانتیگراد برای مدت ۳-۱ ثانیه حرارت می دهند و سپس آن را به تدریج تا دمای ۵ درجه سانتیگراد سرد می‌کنند. در این حالت می توان شیر را حداکثر در دمای ۸ درجه سانتی گراد و بین ۲۱ و ۳۰ روز، تقریبا بدون تغییر در میزان ویتامین ها و مزه، ذخیره و نگهداری نمود. البته قبل و بعد از باز کردن شیر باید در یخچال نگهداری شود.

روش مورد استفاده برای تولید شیر ESL چیست؟
۱-حرارت غیر مستقیم با استفاده از لوله و یا صفحات ویژه (۱۲۷ درجه سانتیگراد)؛
۲-حرارت مستقیم از طریق تزریق بخار (۸۵-۷۰ درجه سانتیگراد)؛
۳- فرآیندهای غشایی (میکروفیلتراسیون)؛
۴-فیلتراسیون عمیق؛
۵-حذف باکتری جداشده.

آ سی اس آمادگی دارد نسبت به ارزیابی و صدور گواهینامه ESL صنایع لبنی دارای این فنآوری، اقدام نماید.در صورت نیاز با دفتر این شرکت در تهران با شماره های ۲۲۲۰۰۵۰۰  تماس حاصل نمایید.

برای اطلاعات بیشتر در باره ESL اینجا کلیک کنید:گواهی ESL؛ آموزش ESL (icsiran.com)

برای اطلاع از سایر گواهی نامه های صنایع غذایی اینجا کلیک کنید:گواهی ایزو ۲۲۰۰۰، گواهی HACCP، گواهی GMP (icsiran.com)