غذاهای فراسودمند، غذا داروها یا غذاهای عملگرا

فراسودمند چیست؟ غذاهای فراسودمند، غذا داروها یا غذاهای عملگرا (Functional Food)؛ غذاهایی شبیه غذاهای متعارف و معمولی هستند که علاوه بر خواص معمول و تولید انرژی، در یک ماده غذایی، باعث ارتقاء سلامت مصرف‌کننده نیز می‌شوند. غذای فراسودمند، به صورت طبیعی و یا فرآوری شده، می‌تواند غذایی باشد که ترکیبات سلامت بخش به آن اضافه شده و ترکیبات ساختمانی مضر آن حذف شده است. در این میان، غذاهایی که یک یا چند ترکیب آن مورد اصلاح قرار گرفته است نیز، فراسودمند به حساب می‌آیند. در واقع غذاهای سودمند در قالب یک دسته غذایی کامل قرار دارند. غذاهای فراسودمند می‌توانند به شکل پودر یا خوراکی‌هایی در قالب غذا، وارد بازار شوند که بیشتر حاوی پروبیوتیک‌ها، رنگدانه های طبیعی مفید مانند لیکوپن و کاروتنوئید، امگا ۳ و ۶، فیبرهای گیاهی می باشند.

در گذشته متخصصان علوم‌غذایی به‌صورت سنتی، بیشتر ‌روی برقراری تعادل در رژیم غذایی تمرکز داشتند که یکی از راه‌های تامین آن، دریافت میزان کافی کالری از مواد مغذی و اجتناب از دریافت مواد برهم زننده تعادل در رژیم غذایی مانند مصرف زیاد چربی، کلسترول و نمک بود، اما مسئله‌ای که در حال حاضر بیشتر به آن پرداخته می‌شود، دریافت بهینه مواد مغذی، افزایش میانگین عمر و شناسایی اجزای با کیفیت درترکیب غذا است، اجزایی که وقتی به رژیم غذایی اضافه شوند بتوانند موجب کاهش بیماری‌ها و بالا بردن سطح سلامت شوند که استفاده از غذاهای عملگرا یکی از این راه‌هاست.

فراسودمند چیست؟ کشورهای پیشرفته بیش از دو دهه است که به غذاهای سودمند یا غذا داروها توجه زیادی نموده‌اند. رویکرد این کشورها به ارزش تغذیه‌ای و پیشگیری از بیماری‌ها برمی‌گردد. غذاهای فراسودمند، اولین بار اوایل سال ۱۹۸۰ در ژاپن مورد استفاده قرار گرفت، و از آن زمان تا به امروز دارای رشد روز افزونی بوده است که بالا رفتن سن افراد در کشور‌های توسعه یافته و افزایش دلواپسی برای حفظ سلامت افراد مسن که بیشتر در معرض بیماری‌ها خصوصا بیماری‌هایی مانند سرطان، پوکی استخوان، دیابت، بیماری‌های قلبی و سکته قرار دارند از دلایل آن می‌باشد.

 با توجه با اهمیت غذا داروها، از سال ۱۹۹۸ مرکز غذاهای فراسودمند )(Functional Food Center (FFC)، در دالاس آمریکا، به منظور کمک به تحقیق بیشتر، توسعه و تجاری‌سازی نوآوری‌های موادغذایی و کمک به گسترش آن در داخلی و بازارهای بین المللی، پیشگام این صنعت شده است. در حقیقت FFC شبکه‌ای جهانی از کارشناسان حرفه‌ای (دانشمندان، کارشناسان و نمایندگان صنایع غذایی) را در یک محیط مساعد برای همکاری پژوهشی نوآورانه دورهم گردآورده است.

شرکت آ سی اس با تجربه ۲۶ساله در امر آموزش و صدور گواهینامه های صنایع غذایی آمادگی دارد با بکارگیری مجرب ترین کادر اجرائی و با سریعترین زمان در هماهنگی و انجام ممیزی خدمات ارزیابی خود را برای به صدور گواهینامه Functional Food، ارائه نماید.در صورت نیاز با ما تماس بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید:گواهی فراسودمند، گواهی Functional Food (icsiran.com)

برای اطلاع از سایر گواهی نامه های صنایع غذایی اینجا کلیک کنیدگواهی ایزو ۲۲۰۰۰، گواهی HACCP، گواهی GMP (icsiran.com)