گواهی ایزو ۱۴۰۰۶ Eco-Design

ایزو ۲۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۲۰
می 26, 2020
آی سی اس خاورمیانه نمایندگی رسمی و انحصاری نهاد ACS کانادا را دریافت نمود.
جولای 12, 2020

گواهی ایزو ۱۴۰۰۶ Eco-Design | Ics ایران

ایزو ۱۴۰۰۱

مقدمه :از آنجاییکه بسیاری از موسسات و سازمانهای خدماتی و تولیدی به مرور زمان به اهمیت الزامات زیست محیطی آشنا شده و بسیاری یا خود را متعهد به رعایت قوانین محیط زیست می دانند و یا به مرور تحت فشار مشتریان یا مراجع بالا دستی قرار می گیرند ، استاندارد ایزو ۱۴۰۰۶ به همراه استاندارد IEC ۶۲۴۳۰:۲۰۱۹ بهترین راهنمای بکارگیری اکو دیزاین در محصولات و خدمات می باشد.مفهوم اکو دیزاین یا طراحی های مبتنی بر رعایت الزامات زیست محیطی، یک روش سیستماتیک است که تمامی جنبه های زیست محیطی در طراحی و توسعه محصول را در نظر می گیرد.هدف از بکارگیری این دو استاندارد کاهش پیامدهای منفی زیست محیطی در محصول در طول چرخه حیات life cycle می باشد. در ادامه شرایط مورد نیاز برای ممیزی ایزو ۱۴۰۰۶ ، گواهی ایزو ۱۴۰۰۶؛ آموزش ایزو ۱۴۰۰۶ ؛ارزیابی و یا اخذ تاییدیه Approval Certificate of Eco-Design  سیستم اکو دیزاین قید گردیده است.CanadaCerts | ECO Friendly and Sustainability

معرفی: ایزو ۱۴۰۰۶ یک استاندارد بین‌المللی است تحت عنوان “سیستم‌های مدیریت محیطی – دستورالعمل‌هایی برای ترکیب طراحی زیست‌محیطی”. ایزو ۱۴۰۰۶ در مورد ادغام اصول طراحی زیست محیطی در سیستم کلی مدیریت محیطی یک سازمان ارائه می دهد. ایزو ۱۴۰۰۶ بر ترویج شیوه های طراحی آگاهانه از محیط زیست در طول چرخه عمر محصول، از تصور و توسعه تا تولید و دفع تمرکز دارد. هدف آن کمک به شرکت ها در کاهش اثرات زیست محیطی محصولات خود، بهبود بهره وری منابع و افزایش پایداری کلی عملیات خود است.

استاندارد ایزو ۱۴۰۰۶ چارچوبی را برای سازمان ها فراهم می کند تا به طور سیستماتیک جنبه های زیست محیطی را در طول فرآیند طراحی و توسعه محصول در نظر بگیرند. این شامل در نظر گرفتن اثرات زیست محیطی مواد خام، مصرف انرژی، انتشار، ضایعات و سایر عواملی است که ممکن است بر اثر محیطی کلی محصول تأثیر بگذارد.در دنیا به اکو دیزاین عبارتهایی مثل طراحی هوشمندانه زیست محیطی  ECD ، طراحی برای محیط زیست DFE ، طراحی سبز Green Design یا طراحی پایدار زیست محیطی هم گفته می شود و دامنه این استاندارد تمامی شرکتها و محصولات و خدمات را در بر می گیرد از جمله شرکتهای نرم افزاری و نرم افزارها؛-شرکتها و محصولات سخت افزاری؛ مواداولیه تامحصول نهایی؛ شرکتهای ساختمانی ، معماری و طراحی مهندسی؛ خدمات در حوزه های خدماتی همانند بانک ها ، هتل ها ، رستوران ها ، سیستم های حمل و نقل و بیمه.

مراحل اجرای استاندارد ایزو ۱۴۰۰۶ :

۱- استاندارد را درک کنید: با الزامات و دستورالعمل های مشخص شده در ایزو ۱۴۰۰۶ آشنا شوید. استاندارد را مرور کنید تا به درک روشنی از نحوه اعمال آن در فرآیندهای طراحی و توسعه محصول سازمان خود برسید.

۲- ایجاد یک تیم چند وجهی: یک تیم اختصاصی متشکل از نمایندگان بخش های مختلف، از جمله طراحی، مهندسی، تولید، تدارکات، بازاریابی و مدیریت محیط زیست تشکیل دهید. این تیم مسئولیت اجرای شیوه‌های طراحی زیست محیطی و اطمینان از انطباق با ایزو ۱۴۰۰۶ را بر عهده خواهد داشت.

۳- یک ارزیابی پایه انجام دهید: فرآیندهای طراحی و توسعه محصول موجود خود را ارزیابی کنید، مناطقی را که می توان اصول طراحی زیست محیطی را در آن گنجانید، شناسایی کنید و تأثیر زیست محیطی شیوه های فعلی خود را تعیین کنید. این ارزیابی به شما کمک می‌کند تا فرصت‌های بهبود را شناسایی کرده و اهدافی را برای اجرای طراحی زیست‌محیطی تعیین کنید.

۴- یکپارچه کردن اصول طراحی زیست محیطی: توسعه و اجرای شیوه های طراحی زیست محیطی که با الزامات ایزو ۱۴۰۰۶ مطابقت دارد. این ممکن است شامل در نظر گرفتن عواملی مانند انتخاب مواد، کارایی انرژی، کاهش ضایعات، قابلیت بازیافت، طول عمر محصول و پایان کار باشد. گزینه های دفع زندگی ملاحظات طراحی زیست محیطی را در تمام مراحل چرخه عمر محصول، از مفهوم اولیه و طراحی تا تولید، توزیع، استفاده و دفع ادغام کنید.

۵- مستندسازی و آموزش: رویه‌های طراحی زیست‌محیطی خود را مستند کنید و اطمینان حاصل کنید که به راحتی برای ذینفعان مربوطه قابل دسترسی هستند. آموزش کارکنان درگیر در طراحی، توسعه و تولید محصول بر اساس اصول طراحی زیست محیطی، نقش آنها و اهمیت مشارکت آنها در اهداف زیست محیطی سازمان.

۶- پایش و اندازه‌گیری: شاخص‌های عملکردی را برای ردیابی اثربخشی شیوه‌های طراحی محیطی خود ایجاد کنید. معیارهای کلیدی مانند مصرف منابع، تولید ضایعات و اثرات زیست محیطی محصول را پایش و اندازه گیری کنید. به طور منظم داده ها را بررسی و تجزیه و تحلیل کنید تا زمینه های بهبود را شناسایی کنید و اقدامات اصلاحی را در صورت لزوم اجرا کنید.

۷- بهبود مستمر: فرهنگ بهبود مستمر را با بازنگری و به روز رسانی منظم شیوه های طراحی محیط زیست خود بپذیرید. از بازخورد مشتریان، تامین‌کنندگان و سایر ذینفعان ؛ فرصت‌هایی را برای نوآوری و اصلاح در طراحی محیطی شناسایی کنید.

۸- اخذ گواهی تأیید نهاد صدور گواهی نامه بین المللی ACS:  نهاد گواهینامه شخص ثالث ACS برای انجام ممیزی ها و تأیید انطباق با ایزو ۱۴۰۰۶ شما را همراهی خواهد کرد.. دستیابی به گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۶ می تواند به رسمیت شناختن جهانی تعهد شما به طراحی زیست محیطی را فراهم کند و اعتبار شما را در بین ذینفعان افزایش دهد.اجرای ایزو ۱۴۰۰۶  نیازمند یک رویکرد سیستماتیک و تعهد سازمانی به طراحی و توسعه محصول پایدار است. مشاوره با متخصصین طراحی محیط زیست ACS و تعامل در به اشتراک گذاشتن بهترین شیوه ها و به روز ماندن در مورد روندهای نوظهور در طراحی محیط زیست را بکار گیرید.CanadaCerts | Eco-Design Management

در صورت نیاز به  ممیزی ایزو ۱۴۰۰۶ ، گواهی ایزو ۱۴۰۰۶؛ آموزش ایزو ۱۴۰۰۶ ؛ارزیابی و یا اخذ تاییدیه Approval Certificate of Eco-Design  سیستم اکو دیزاین با شماره ۲۲۲۰۰۵۰۰ در تهران تماس بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید:طراحی سبز؛ Ecodesign ؛ ایزو ۱۴۰۰۶ (icsiran.com)

برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید: گواهی ۱۴۰۰۱ ،گواهی ایزو ، گواهی اکو ، گواهی زیست محیطی، گواهی سبز (icsiran.com)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.