صدور گواهینامه های تخصصی محصولات کشاورزی ( بخش اول)
می 11, 2014
مبانی استقرار سیستم مدیریت HSE-MSبخش اول
ژوئن 17, 2014

از لژیونلا چه می دانید؟ | Ics ایران

یادداشتی از دکتر ناصر ریاضتی مدیر آزمایشگاه های زیست محیطی برلین -آلمان

در زمانی که لژیونر ها در سرباز خانه ها استخدام و خدمت رسانی می کردند بحث جالبی مطرح شد مبنی بر اشکالات تنفسی و بعضا مرگ و میر این سرباز ها .تحقیقات وسیعی تا الان در جوامع کشور های پیشرفته صورت پذیرفته که عاملی به نام لژیونلا را به عنوان میکرو ارگانیزم بیماری زای تنفسی  معرفی می نماید.

این میکروارگانیزم در مخازن آب گرم قابل رشد بوده و بدلیل عدم حرارت دهی بالای ۶۰ درجه سانتی گراد این عامل در آب گرم مخازن باقی مانده و علی الخصوص در هنگام استفاده در حمام ها از طریق سیستم تنفسی استنشاق و به داخل ریه انسان نفوذ و در طی بازه زمانی انسان را به کام مرگ می کشاند.

از سال ۲۰۱۲ انجام آزمون لژیونلا در سیستم های تولید آب گرم  و سیستم های تهویه اروپا الزامی گردیده ، اگر چه قبلا این آزمون برای سونا و استخر ها که می تواند حاوی لژیونلا باشد الزامی بوده است.

لژیونلا در دمای بین ۳۰ تا ۵۰ درجه سانتی گراد قابل تکثیر بوده و فقط دمای بالای ۶۰ درجه سانتی گراد ان را از بین می برد.نکته مهم اینکه حتی آبهای در گردش در سیستم لوله کشی اگر به هر دلیلی به حد بحران ۳۰ تا ۵۰ درجه سانتی گراد  برسد نیز می تواند حاوی لژیونلا باشد که در المان و در سال گذشته  و جاری برای تامین سلامت آبهای استخر ها ، سونا ها  و حمام ها و سیستم های گرمایش آب شخصی که دارای مخازن می باشند این آزمون ها بصورت فرآگیر صورت می پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است