ISO 29990 و صدور گواهی برای مراجع آموزشی از ACS کانادا

صدورگواهینامه هتل‌ سبز Green Hotel یا هتل همگام با طبیعت از ACS Canada
اکتبر 21, 2015
بخش سوم:الزامات سیستم مدیریت انرژی ایزو ISO 50001
نوامبر 1, 2015

ISO 29990 و صدور گواهی برای مراجع آموزشی از ACS کانادا | Ics ایران

استاندارد ۲۹۹۹۰ ISO ، بهبود کیفیت خدمات آموزشی غیررسمی و آموزش‌های سازمانی می باشد که در سال ۲۰۱۰ تدوین شده است. ویژگی های اصلی این استاندارد که آن را از سایر استاندارد های حوزه آموزش متمایز می‌کند، تمرکز بر یادگیری (learning)  به جای آموزش (Training) است. آموزش‌های غیررسمی به آن دسته از آموزش‌های سازمان‌یافته اطلاق می‌شود که برای مخاطبین خاصی که به تحصیلات رسمی اشتغال ندارند، برنامه‌ریزی می‌شود. این نوع آموزش ها معمولا توسط موسسات آموزش خصوصی، مراکز آموزش بزرگسالان، دانشگاه‌های خصوصی، موسسات مهارت آموزی، هنرستان‌ها و … ارایه شود.

استاندارد ۲۹۹۹۰ ISO  هم در سازمان‌های آموزشی و هم برای واحد آموزش سازمان‌ها قابل پیاده سازی است. برخلاف استاندارد ایزو ۱۰۰۱۵ که صرفا برای واحد آموزش سازمان‌ها درنظر گرفته شده و استاندارد IWA2 که صرفا برای سازمان‌هایی که فعالیت اصلی‌شان آموزش است قابل کاربرد است، این استاندارد در تمامی سازمان‌ها قابل پیاده سازی است.

استاندارد بهبود کیفیت خدمات آموزشی، علاوه بر توجه به فرآیند آموزش، مدیریت منابع انسانی، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و… را نیز مورد توجه قرار می دهد و در نهایت منتج به صدور گواهینامه‌ای می‌شود که قابل استفاده در قراردادها است.

این استاندارد ماهیتی کیفیتی دارد و می تواند مستندات و سیاستهای تجاری مناسبی را برای سازمان به همراه داشته باشد. استاندارد مذکور تمرکز بر یادگیرنده و نتایج حاصل از فرآیند یادگیری دارد و بر طیف گسترده ای از گزینه های موجود برای ارایه خدمات یادگیری تاکید می نماید. در این استاندارد به معیارهای صلاحیت ارایه دهندگان خدمات آموزشی اشاره شده است و به سازمان ها و اشخاص حقیقی ارایه دهنده خدمات آموزشی کمک می کند تا بتوانند نیازمندی ها و انتظارات خود را برای صلاحیت و توانایی توسعه برآورده نمایند.

مزایای پیاده سازی استاندارد ۲۹۹۹۰ISO 

  1. بهبود کیفیت سیستم خدمات آموزشی ارائه‌شده
  2. شفافیت در خدمات یادگیری
  3. افزایش توان رقابتی خدمات ارائه‌شده
  4. تحلیل شفاف برنامه‌های آموزشی
  5. تمرکز بر نیازهای فراگیران
  6. نتایج قابل اندازه‌گیری در ارزشیابی خدمات آموزشی
  7. پایش مستمر و کنترل فرآیند یادگیری
  8. رسمیت بین المللی و توسعه  فعالیت‌های آموزش در اثر اجرای استاندارد ۲۹۹۹۰ISO

این استاندارد برای سازمان‌هایی که گواهی ایزو ۹۰۰۱ دارند و حتی سازمانی که هیچ سیستم مدیریتی ندارد، می‌تواند مفید واقع شود.

شرکت  ICS آمادگی دارد نسبت به پیاده سازی، ارزیابی و صدور گواهینامه  ۲۹۹۹۰  ISO سازمانها و واحدهای آموزشی، اقدام نماید. در صورت نیاز با دفتر این شرکت در تهران با شماره های ۲۲۲۰۰۵۰۰ تماس حاصل نمایید.

دیدگاه ها بسته شده است