گواهینامه Type approval و CE Mark محصولات نانوتکنولوژی

گواهینامه Type approval  و CE Mark محصولات نانوتکنولوژی

امروزه بشر با یک انقلاب دیگری در تکنولوژی روبرو است .انقلابی بسیار وسیع‌تر و گسترده ‌‌تر از دو انقلاب دیگر (کشاورزی و صنعتی)، به نام نانو تکنولوژی. علمی که توانمندی تولید مواد، ابزارها و سیستم‌های جدید را در اندازه های مولکولی و اتمی دارد و ماده اصلاح شده در مقیاس نانو، خصوصیات جدید و مفیدی را دارا می‌گردد که قبلاً در آن مشاهده نمی شد. با استفاده از همین تعریف ساده مشخص می‌شود که نانو تکنولوژی کاربردهای متعددی را در زمینه های مواد غذایی، دارویی، تشخیص پزشکی، دارورسانی، بیوتکنولوژی تا الکترونیک و کامپیوتر در ارتباطات، حمل و نقل، انرژی، ایمنی، بهداشت و محیط زیست و کشاورزی، ساختمان،  مواد، هوافضا و امنیت ملی دارد.

در این بین، بررسی مواد و محصولات تولید و عرضه شده در حوزه نانو و لزوم اخذ استاندارد‌ها در کارکرد‌های ملی و بین‌المللی، نه تنها باعث شفافیت بازار محصولات نانو و به تبع آن ارتقای کیفی این محصولات می شود، بلکه افزایش اعتماد مصرف کنندگان را نیز در بر خواهد داشت که دستاورد‌ مهم آن توسعه بازار محصولات نانو می باشد.

موسسه ICS ایران نماینده رسمی مرجع ACS انگلستان و ICS کانادا اقدام به ایجاد واحد بازرسی و بررسی مواد و محصولات در زمینه صدور گواهینامه انطباق محصول در حوزه فناوری نانو، نموده است.

در صورت انطباق فاکتورهای اصلی با استاندارد مرجع، گواهینامه Type Approval از دو مرجع ACS انگلستان یا ICS کانادا ، که عموماَ به مدت ۲ سال اعتبار دارد، صادر می شود و این مجوز را به تولید کننده می دهد که لوگوی ACS یا ICS  را بر روی محصولات درج نمایند.