مثال عملی ارزیابی ردپای آب (۱۲)
خرداد ۲۷, ۱۳۹۶
مثال عملی ارزیابی ردپای آب (۱۴)
تیر ۲۰, ۱۳۹۶

مثال عملی ارزیابی ردپای آب (۱۳) | Ics ایران

Coca – Cola , Practical application in Water Footprint Assessments
۲- محاسبه ردپای آب
اصل ترین بخش ارزیابی ردپای آب، محاسبه مقادیر آن است. در این فاز؛ نقشه زنجیره تامین تهیه شده، داده ها جمع آوری می گردد و مقادیر آبهای مختلف: آبی، سبز و خاکستری محاسبه می شوند. در هر سه مطالعه صورت پذیرفته توسط کوکاکولا اقدامات نامبرده انجام شد. درسهای مقدماتی یاد گرفته شده طی فرآیند نامبرده را می توان به شرح زیر بیان نمود:
• اول: در فرآیند ارزیابی ردپای آب، دسترسی به اطلاعات تامین کنندگان بسیار مشکل و بحرانی است
• دوم: بخش عمده مقدار ردپای آب در کشتزارها یافت می شود و نه در کارخانجات
• سوم: تعیین ردپای آب آبی فصلی و منطقه ای بسیار مشکل است
• چهارم: ردپای آب نسبت به چند پارامتر ورودی بسیار حساس است
• پنجم: استاندارد سازی متدولوژی محاسبه ردپای آب خاکستری نیازمند توسعه و تکمیل می باشد
• ششم: مقدار ردپای آب سربار در تولید محصول ناچیز و بی اهمیت است

درس اول
محاسبه ردپای آب نیازمند تامین اطلاعات فراوانی است. بسیاری از شرکتها جهت ساخت محصولات خود از خدمات و تامین کننده زیادی بهره می برند. ترسیم نقشه تامین کنندگان بسیار مشکل است زیرا که تهیه و خرید مواد و خدمات معمولا از کانالهای متعددی صورت می پذیرد، اضافه بر این تامین مواد از مناطق مختلفی انجام می شود که میزان مصارف آبی آنها کاملا متفاوت می باشد، همانند آنچه که در مورد کشت پرتقال در مناطق مختلف برای شرکت کوکاکولا اتفاق افتاد.
در برخی موارد ممکن است تهیه اطلاعات از تامین کنندگان با ملاحظات محرمانه همراه باشد زیرا که اطلاعات فوق ممکن است بر شرایط رقابتی در بازار موثر باشد، بطور مثال بازده محصول روی میزان ردپای آب آن تاثیرگذار است لذا همین موضوع و اعلام مقادیر آن می تواند در قیمت گذاری و فروش محصول مشکل ساز شود. همچنین اطلاعات خط تولید تامین کنندگان ممکن است کاملا محرمانه بوده و در خصوص عدم انتشار آنها حتی با ارزیاب طرف سوم توافقاتی به عمل آید.
در هرصورت جمع آوری اینگونه اطلاعات زمان بر بوده و هزینه مطالعه پروژه را افزایش می دهد و این فاکتور می تواند باعث ایجاد محدودیت در دسترسی به جزئیات اطلاعات گردد. در صورتیکه دسترسی به داده های سایت خاص میسر نباشد ممکن است از اطلاعات کلی یک منطقه استفاده شود بطور مثال این اتفاق در مورد اطلاعات رشد مرکبات در کشور برزیل افتاد. موضوع فوق این سوال را در ذهن ایجاد می کند که در صورت عدم دسترسی به داده های یک سایت خاص آیا باید به اطلاعات جامع و مشابه اکتفا کرد؟

نوشته شده توسط ایزو ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *