در مورد استاندارد ISO 14046: 14046 بیشتر بدانیم (۴)

برند eco اولین دارنده گواهی نامه دوستدار محیط زیست از ICS گردید
ژانویه 28, 2015
در مورد استاندارد ISO 14064 بیشتر بدانیم (۳)
فوریه 4, 2015

در مورد استاندارد ISO 14046: 14046 بیشتر بدانیم (۴) | Ics ایران

یادداشتی از مهندس فضل اله کامیاب ، مدیر پروژ های کیفیت ساختمانی و سر ارزیاب زیست محیطی شرکت ICS

بدنبال مطلب گذشته و با نگاه به مفهوم WFA (Water Footprint Assessment) و همچنین برآورده ساختن الزامات استاندارد ISO 14046 الزام داشتن برنامه و راهکارهای بهینه سازی مصرف آب (مجموع آبهای ؛ آبی ، سبز و خاکستری) در سطوح مختلف ، اجتناب ناپذیر و ضروری بوده و در ادامه به ذکر مواردی از این دست می پردازیم.

یک استراتژی در موضوع ردپای آب می تواند متشکل از چند هدف و فعالیت مختلف باشد و در مورد صنایع و فضای کسب و کار می توان به اینصورت برنامه ریزی کرد که مصرف به حداقل و آلودگی به صفر نزدیک شود و در این راستا کلمات کلیدی چنین است؛ خودداری کن، کاهش بده، سیرکوله کن و قبل از دورریزی تصفیه کن . مصرف آب آبی (Blue Water) با جلوگیری از تبخیر می تواند به صفر برسد. کاهش فاضلاب و یا تصفیه کامل آن می تواند مصرف آب خاکستری (Grey Water) را به نقطه صفر برساند. البته تصفیه فاضلاب می تواند توسط خود تولید کننده و یا بخشهای عمومی جامعه به انجام برسد که در حوزه و دامنه کاری باید مشخص شود.

در بیشتر کسب و کارها، ردپای آب زنجیره تامین بزرگتر از خود عملیات اجرایی است اما پرداختن به آن بسیار مشکل می باشد چونکه تحت کنترل مستقیم ما نیست. لذا یکی از راههای کاهش ردپای آب توافق با تامین کنندگان در چارچوب استانداردهای مربوطه و یا همکاری با دیگر تامین کنندگانی که التزام بیشتری به این موضوع دارند می باشد.

تولید کنندگانی که محصولاتشان با مقادیر متنابهی از آب مصرف می شوند (مانند مواد شوینده و بهداشتی) ممکن است جهت کاهش ردپای آب از مواد شیمیایی خاصی که آب را به میزان کمتری آلوده ساخته و یا جداسازی و تصفیه آنها سهل تر باشد، استفاده نمایند تا بدین ترتیب با کم کردن میزان آب خاکستری ایجاد شده به کاهش ردپای آب کمک کنند.

استراتژی و راهکارهای استفاده پایدار از آب می تواند در سطوح جامع تر و بصورت مشارکت و همکاری بخشهای مختلف جامعه باشد بطور مثال: یکسان سازی استانداردها در سطح ملی و بین المللی ، به اشتراک گذاری نتایج اندازه گیری و ارزیابی های صورت پذیرفته در خصوص ردپای آب ، همکاری با یکدیگر در خصوص محاسبه میزان ردپای آب در زنجیره تامین، تشویق و ایجاد منطق استفاده از برچسب مصرف بهینه آب روی محصولات ، رواج فرهنگ دریافت گواهینامه های مرتبط با موضوع آب و مشارکت بخشهای خصوصی با دولتها در زمینه تهیه و تدوین قوانین و مقررات مربوط به آب.

دیدگاه ها بسته شده است