اعتباربخشی آزمایشگاه ها

شـرکت ICS در ایران مسولیت هماهنگی انجام ارزیابی استاندارد ایزو 17025 آزمایشگاه های آزمون ، ارزیابی استاندارد ایزو 17043 برای آزمایشگاه های آزمون مهارت Proficiency testing و ارزیابی تایید صلاحیت تولید کنندگان مواد مرجع RM-CRM ایزو 17034 را از مـرجع AB عضـــو رسـمی ILAC به عهده دارد .

تائید صلاحیت آزمایشگاه ها:

شرکت ICS در ایران با مدیریت دکتر علی مبارکی مفتخر است كه از سال 1376 طي حضور در پروژه‌هاي متعدد در زمينه مشاوره، پياده‌سازي و آموزش استاندارد‌هاي تخصصي مديريت كيفيت آزمايشگاه ISOGuide25 وISO17025، نقش موثري را در شناسايي و توسعه اين استاندارد بين‌المللي در سطح بسياري از صنايع و سكتور‌هاي كاري كشورمان ايفا نمايند. از مهمترین سوابق وی مدیریت پروژه اعتبار بخشی آزمایشگاه های خاویار شیلات ایران توسط اتحادیه اروپا در سال 1378 شمسی ، انجام اعتبار بخشی ایزو 17025 آزمایشگاه های ساپکو در سال 1380 و آموزش و برگزاری بیش از 100 دوره استاندارد ایزو 17025 در مراکز اداره کل استاندارد های استان تهران -استان خراسان - استان اصفهان - استان آذربایجان شرقی -استان لرستان و آزمایشگاهی و علمی و پژوهشی و آزمایشگاه های معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان های کشور می باشد. وی در حال حاضر ارزیاب مرجع اعتبار بخشی برای ارزیابی ایزو 17025 در ایران می باشد.

شرکت ICS خدمات ارزیابی و اعتبار بخشی ILAC آزمایشگاه های آزمون را ارائه می نماید. آزمایشگاه مرکز تحقیقات ایران خودرو اولین مرکزی است که در اکتبر 2013 مورد ارزیابی تایید صلاحیت قرار گرفته و آزمون های آن تحت اعتبار مرجع بین المللی ILAC قرار گرفته است. تاکنون آزمایشگاه های پتروشیمی خراسان ، پتروشیمی پردیس ، ایتراک ، پتروشیمی کارون ، پتروشیمی اروند ، سیمان ارومیه ، سیمان سفید ارومیه ، فولاد اکسین خوزستان ، آزمایشگاه های شرکت لبنی دامداران ، گام اراک ، نیرو ترانس ، دانشگاه تهران -آزمایشگاه آنتن ، توربو کمپرسور نفت ، پژوهشگاه نیرو و آزمایشگاه های صنایع انرژی از آزمایشگاه های معتبر اکردیت شده بر مبنای ایزو 17025 در سطح بین المللی می باشند..

مراجع تأييد صلاحيت كه صلاحيت آزمايشگاه‌هاي آزمون و كاليبراسيون را به رسميت مي شناسند، بايد اين استاندارد را به عنوان مبناي تاييد صلاحيت خود قرار دهند. در صورتي كه آزمايشگاه‌ها الزامات استاندارد ايزو 17025 را برآورده نمايند و توسط مراجعي كه داراي موافقت‌نامه شناسايي متقابل با مراجع هم تراز خود MRA در ساير كشور هاي استفاده كننده از اين استاندارد هستند، تاييد صلاحيت شوند، پذيرش نتايج آزمون و كاليبراسيون كشورها آسان خواهد شد. به كارگيري اين استاندارد همكاري بين آزمايشگاه‌ها و ساير سازمان‌ها را تسهيل و به تبادل اطلاعات و تجارب و نيز هماهنگ كردن استانداردها و روش‌هاي اجرايي كمك مي‌كند.

توضیحاتی در مورد ایزو 17025:

بعنوان یك استاندارد بین المللی و در نتیجة بكار گیری ایزو گاید 25 و استاندارد اروپایی45001در قالب یك توافقنامة بین المللی با 25 الزامات اساسی برای آزمون و كالیبراسیون منتشر شد. نخستین ویرایش ایزو 17025 در سال 1999 تهیه شده است. آخرین ویرایش این استاندارد سال 2017 می باشد. آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون که الزامات استاندارد ایزو 9001 را برآورده نمایند حاکی از انطباق آن با الزامات استاندارد ایزو 17025 نمی باشد.

عموماً‌ دريك آزمايشگاه اين سئوالات اساسي بدون پاسخ مي‌ماند:

– نتايج آزمون و كاليبراسيون در يك آزمايشگاه چطورميتواند اطمينان لازم را به مشتريان و كاربران بدهد كه از صحت و دقت لازم برخوردار است؟

– چطور ميتوان اطمينان حاصل نمود كه هميشه پرسنل آزمايشگاه، افراد بروز از نظر علمي و تجربي ميباشند و مسئوليت هايشان را به درستي انجام مي دهند؟

– چطور ميتوان اطمينان حاصل نمود كه شرايط محيطي آزمايشگاه در هيچ شرايطي تغيير ننموده و اثرات مخرب بر نتايج آزمون نميگذارند؟

– چطور ميتوان اطمينان حاصل نمود كه مشتري آزمايشگاه به اطلاعات مورد نياز دسترسي پيدا نموده و از عملكرد آزمايشگاه رضايت دارد؟

– چطور ميتوان از نظر علمي و تخصصي، اطمينان/ اثبات نمود كه روش هاي صحيح در آزمايشگاه به كار گرفته مي شوند؟

– چطور ميتوان به آزمايشات ابداعي خود آزمايشگاه اعتبار داد به طوري كه صحت و دقت آن تائيد و به نتايج حاصله اطمينان نمود؟

جواب اين سئوالات و بسياري از سئوالات تخصصي و سيستمي در اجراي سيستم مديريت كيفيت در آزمايشگاه ها نهفته است. يك آزمايشگاه با اجراي سيستم ISO 17025 علاوه بر اعتبار بخشي ILAC بین المللی به نتايج آزمون يا نتايج كاليبراسيون خود، به پرسنل آزمايشگاه، به تجهيزات، به فضاي مورد نياز آزمايشگاه، روش هاي آزمايش و متدهاي كنترلي و عملياتي اعتبار مي دهد.

چرا استقرار و اجراي سيستم ISO17025 به آزمايشگاه ها توصيه مي شود:

اعتبار دهي بين المللي به نتايج آزمون هاي صورت پذيرفته در آزمايشگاه

تائيد بين المللي صلاحيت پرسنل آزمون كننده و مديريت آزمايشگاه

بررسی و تائید فضاي آزمايشگاه و تجهيزات مرتبط با آزمون

تائيد صلاحيت بين المللي روش هاي آزمون علي الخصوص آزمون هاي in-house method

اطمينان خاطر به مشتريان آزمايشگاه از جمله تامين منافع كليه طرفهاي ذينفع

استقرار سيستم مكتوب در جهت اجراي آزمون و تسهيل در انجام فعاليتها

مفهوم واقعي استاندارد سازي به معني تحقق همه جا يك نتيجه آزمون

تائيد و اعتبار نتيجه آزمون ها در سراسر دنيا

در صورت نیاز به ارسال پیشنهادات فرم را ذخیره، تکمیل و ارسال نمایید.