استاندارد سیستم مدیریت کیفیت آموزشی تحصیلی ISO 21001:2018

ثبت و صدور گواهینامه برای محصولات کنسروی
می 4, 2020
کترینگ و آشپزخانه های صنعتی سبز
می 19, 2020

استاندارد سیستم مدیریت کیفیت آموزشی تحصیلی ISO 21001:2018 | Ics ایران

 

یادداشتی از دکتر علی مبارکی

امروزه با توجه به حجم خالی صندلی های دانشگاه های ایران ، متقاضیان ادامه تحصیل قدرت انتخاب دارند و می توانند از بین فرصت های تحصیلی ، دانشگاه خود را انتخاب کنند ، از طرفی کاهش آمار تولد در دهه اخیر باعث قدرت انتخاب والدین برای ثبت نام در مدارس اعم از انتفاعی یا غیر انتفاعی گردیده است .

این قدرت انتخاب از بین گزینه های مختلف باعث می شود دامنه رقابت برای بهبود و توسعه سطح خدمات آموزشی و تامین بیشتر رضایت والدین و دانش آموزان و دانشجویان می گردد.

از امروز فقط سطح علمی و سطح خدمات استاندارد آموزشی می تواند بعنوان یک مزیت رقابتی در دانشگاه و مدارس و سازمانهای آموزشی تحصیلی اثر گذار باشد و مراکز تحصیلی راهی بجز این نخواهند داشت در غیر اینصورت محکوم به شکست خواهند بود و فقط عکس و خاطرات خوب برایشان خواهد ماند .

بسیاری از مراکز دانشگاهی که روزی آرزوی هزاران جوان بود که در آن دانشگاه تحصیل کنند و یا دانشجویان هزاران کیلومتر راه طی می کردند تا در آن دانشگاه تحصیل کنند ، بدلیل تفکر تولید انبوه  و فقدان ارتقای سطح آموزش و کیفیت ، هم اکنون به دلیل نبود دانشجو در سراسر کشورتعطیل شده و ساختمان های آنها  برای فروش گذاشته شده اند .

بسیاری از مدارس تحصیلی انتفاعی و غیر انتفاعی که روزی دانش آموزان و حتی خانواده آنها را گزینش می کردند ، هم اکنون بدنبال یک ثبت نامی جدید فارغ از هر گونه گزینش و انتخابی هستند تا شاید بتوانند از این مهلکه اقتصادی که شاید بدلیل مشغله کاری و فکری هرگز آن را پیش بینی نمی کردند ، نجات یابند. 

یکی از راه های نجات در شرایط رقابتی امروز به توصیه سازمان جهانی استاندارد سازی ISO استقرار سیستم مدیریت کیفی آموزش با شماره استاندارد ISO 21001   ویرایش سال ۲۰۱۸ می باشد . این استاندارد همانطور که در بخش معرفی استاندارد در سایت ISO نوشته شده عبارتست از :

ایزو۲۱۰۰۱  الزامات مورد نیاز سیستم مدیریت برای سازمان های آموزش تحصیلی را مشخص می کند که چنین سازمانی های باید :

الف) توانایی خود را برای حمایت از اکتساب و توسعه صلاحیت از طریق آموزش ، یادگیری و یا پژوهش نشان دهد؛

ب) با هدف افزایش رضایت دانش پژوهان ، دانشجویان و دانش آموزان وسایر ذینفعان و کارکنان از طریق استفاده موثر از سیستم مدیریت آموزشی ، از جمله فرآیندهای بهبود سیستم و اطمینان از رعایت خواسته های دانشجویان  و دیگر ذینفعان این سیستم را اجرا نماید.

تمامی الزامات این استاندارد بصورت عمومی و جنرال تدوین شده و قابلیت اجرا در هر سازمان آموزشی را دارد فارغ از نوع سازمان ، اندازه سازمان آموزشی  و حتی این استاندارد  می تواند به سازمان های آموزشی در سازمان های بزرگ که کسب و کار اصلی آنها آموزش و پرورش نیست ، نیز اجرا شود همانند بخش آموزش فنی و حرفه ای.

این استاندارد قابلیت اجرا در سازمان هایی که تنها تولید محتوا و محصولات آموزشی می کنند را ندارد .

در پایان به اطلاع می رساند ،ما در شرکت ICS  با بکارگیری نیروی متخصص دانشگاهی در سطوح عالی قادر هستیم سیستم آموزشی شما را در انطباق با این استاندارد ارزیابی و در صورت درخواست شما ، مرکز آموزشی را قادر به اعطای گواهی نامه استاندارد ایزو ۲۱۰۰۱ از نهاد صدور گواهی ACS  امریکا ویا  ACS  کانادا نماییم . این گواهی نامه هر ۶ ماه یکبار مورد ممیزی دوره ای قرار می گیرد تا از رعایت دائمی الزامات این استاندارد اطمینان حاصل کنیم .گزارش مبسوط هر ممیزی و ارزیابی به مدیریت ارشد سازمان ارائه می شود.

در صورت نیاز به اطلاعات و شرایط ممیزی و ارزیابی با بخش آموزش ICS آکادمی یا بخش بازاریابی با شماره ۲۲۲۰۰۵۰۰ تماس حاصل فرمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.