اهمیت لزوم تولید محصولات پروبیوتیک ها و فراسودمند
بهمن ۲۷, ۱۳۹۳
جوابگویی طرح گردشگری سلامت برای بیماران عراقی
بهمن ۲۹, ۱۳۹۳

چین و محصولات تراریخته GMOs | Ics ایران

یادداشتی از دکتر لیلا عدالتی فرد -مدیر تحقیق و توسعه و مدیر فنی بخش کشاورزی ICS

کاربرد محصولات تراریخته یا GMOs و علف کش های گلیفوسیت به مسئله بسیار جدی در جامعه چین تبدیل شده است. به محصولاتی که از طریق مهندسی و اصلاح ژن‌های یک ارگانیسم به دست می‌آیند، “تراریخته” می‌گویند. علف‌کش گلیفوسیت نیز نوعی علف کشی غیرانتخابی است که بر روی همه نباتات و حتی گیاهان هدف اثرکشندگی دارد.

چین نیز یکی از تولید کنندگان عمده علف کش های گلیفوسیت و همچنین وارد کننده اصلی سویای تراریخته در جهان است، طبیعی است که هر گونه تغییر در سیاست های دولت چین در مورد کاهش تولید این نوع علف کش تاثیر عظیم جهانی در پی خواهد داشت که امیدواریم در آینده نه چندان دور این اتفاق رخ دهد.

 موضوع کاربرد گیاهان تراریخته زمانی در چین رسمی شد که اولین بار، دوربین مدار بسته شبکه دولتی، رسوایی فروش برنج اصلاح شده ژنتیکی در دو استان های جنوبی را ثابت نمود زیرا طبق قوانین کشور چین، کشت برنج GMO در چین غیر قانونی است. مورد دوم زمانی بود که شبکه تلویزیون پکن، فروش برنج GMO در بازار در استان های  هوبی و هونان، که برنج غذای اصلی آنهاست، گزارش کرد.

 با اعلام گزارش برنج های مشکوک به GMO، بازرسی و قرنطینه نمودن نمونه ها انجام و پس از آزمایش، نتایج مثبت تست GMO دو استان ثابت شد که باعث نگرانی عمومی شد و مقامات چین برای افزایش ایمنی بهداشت مواد غذایی و عدم کاربرد محصولات تراریخته، دستور ممانعت از ورود محصولات GMO اعم از دانه و غذا به ارتش چین صادر نمودند.

دیدگاه ها بسته شده است