صدور گواهینامه استاندارد مدیریت انطباق ISO 19600 از ICSایران
آذر ۲۴, ۱۳۹۴
معرفی استاندارد ایزو ۹۰۰۱ ویرایش سال ۲۰۱۵ -بخش سوم
آذر ۲۸, ۱۳۹۴

معرفی موادغذایی نوین (Novel food) | Ics ایران

یادداشتی از سرکار خانم دکتر عدالتی فرد مدیر تحقیق و توسعه ICS

اخیرا برخی کشورها از جمله استرالیا و کشورهای اتحادیه اروپا مشغول بررسی مقرراتی مربوط به مواد غذایی موسوم به موادغذایی نوین (Novel food) هستند تا بتوانند ایمنی و سلامت عمومی شهروندان خود را قبل از ورود به کشور مورد ارزیابی قرار دهند. طبق استاندارد تعریف شده، مواد غذایی نوین، دارای خصوصیاتی اصلی ذیل می باشند:

  • مواد غذایی با ساختار مولکولی جدید و یا اصلاح شده اولیه
  • مواد غذایی شامل و یا جدا شده از میکرو ارگانیسم ها، قارچ ها و جلبک‌ها
  • مواد غذایی شامل و یا جدا شده از گیاهان و ترکیبات غذایی به دست آمده از شیوه های سنتی پرورش یا اصلاح نژادی و دارا بودن سابقه مصرف در تولید محصول سالم
  • مواد غذایی و یا ترکیبات غذایی که ارزش غذا را تحت تاثیر قرار دهد مانند افزایش سوخت و ساز بدن و غیره.

مطابق تعریف استاندارد، مواد غذایی نوین، غذایی است که تا پیش از سال ۱۹۹۷ میلادی در اتحادیه اروپا مصرف نمی شده است. مثلا، مواد غذایی که از قاره های دیگر به اروپا آورده شده اند. این محصولات پیش از این در اروپا خورده نمی شد لذا باید معلوم مشخص شود که خوردنشان برای سلامت افراد زیان آور نیست یا خیر. این کار نیاز به آزمایش نیاز دارد. لذا اروپا برای ورود مواد غذایی به بازارهای خود  استانداردی را تدوین نمود و هر واردکننده ماده غذایی باید جواز خاص مرتبط را دریافت کند. این مجوز پس از این داده خواهد شد که ارزیابی علمی نشان دهد ماده غذایی هیچ خطری برای سلامت افراد ندارد.

از زمان اجرای مقررات در اتحادیه اروپا مجوزهای متعددی صادر شده است. مثلا برای دانه چیا (گیاه دارویی تخم شربتی) که گیاهش در آمریکای جنوبی می روید و مملو از امگا ۳ است. همین طور مولکول‌های شکر جدید یا فیتوسترول هایی که می توان در مارگارین به کار برد و میزان کلسترول بدن را کم می کنند.

پس مواد غذایی نوین یا Novel Food، مواد غذایی غیر سنتی هستند که با توجه به موارد ذیل از نظر ملاحظات ایمنی و سلامت عمومی مورد ارزیابی برخی از کشورها از جمله کشورهای اتحادیه اروپا، استرالیا،… قرار می گیرد:

  1. نداشتن عوارض سوء در انسان
  2. مشخص بودن ترکیب و یا ساختار ماده غذایی
  3. مشخص بودن فرایندی که در آن از مواد غذایی تهیه یا مشتق شده است
  4. بررسی سطح مصرف مواد غذایی
  5. و سایر موضوعات مرتبط با سلامت عمومی.

البته غذاهای نوین به تغذیه محدود نمی شود. مثلا صمغ جدیدی ساخته شده است که با آن چسبندگی آدامس های جدید، کم‌تر می شود و اگر کسی آنها را در خیابان بیاندازد پاک کردن و تمیز کردن خیابان راحت تر است. برای غذاهای نوین مقرراتی هست که در سراسر اروپا اجرا می شود بنابراین مجوز ورود آنها به بازار در سراسر اروپا معتبر است.

دیدگاه ها بسته شده است