مروری بر استاندارد ISO 29001:2003 مدیریت کیفیت ویژه بخش صنایع نفت، پتروشیمی و گاز طبیعی

پروتکل GHG)Greenhouse Gas Protocol) و مدیریت انتشار گازهای گلخانه ای (۸)
خرداد ۳۰, ۱۳۹۴
Water Footprint ، ردپای آب (۴)
تیر ۸, ۱۳۹۴

مروری بر استاندارد ISO 29001:2003 مدیریت کیفیت ویژه بخش صنایع نفت، پتروشیمی و گاز طبیعی | Ics ایران

سیستم‌های مدیریت کیفیت ویژه بخش صنایع نفت، پتروشیمی و گاز طبیعی

” الزاماتی برای سازمانهای تامین کننده کالا، قطعات و خدمات”

 

 

     کلیات :

صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ، مایعات و گازهای خطرناکی را از طریق فرآیندهای گوناگون ، فرآوری ، حمل و نگهداری مینماید.

ملاحظات مربوط به ایمنی کارکنان و ایمنی جامعه ،‌ حفاظت از محیط زیست و تداوم حیات سازمان ( حفظ درآمد برای سازمان و تجارت ملی ) ، درجه بالایی از انسجام عملیاتی را برای این‌گونه صنایع طلب می‌کند .

عنصری کلیدی در تضمین مناسب بودن محصولات و کالاهای در حال عرضه شدن به این سازمان‌ها ،‌ سیستم مدیریت کیفیت مورد استفاده توسط عرضه‌کنندگان کالاها و قطعات و پیمانکاران خدمات می‌باشد.

تجربه ویرایش‌ های پیشین API-Q1    ثابت نمود که الزاماتی علاوه بر الزامات مندرج در استاندارد

ISO 9001، برای تضمین کیفیت کالاها و قطعات و خدمات ارائه شده از جانب این سازمان‌ها ، که ضمنا” تداوم داشته و بعد جهانی داشته باشد ،‌ مورد نیاز است که در استاندارد ISO 29001:2003 موارد فوق پیش‌بینی شده است .

الزامات این استاندارد به تفصیل به نیازمندیهای ویژه طراحی ، توسعه ، تولید نصب و خدمات پس از فروش کالاها و خدمات می‌پردازد.

ISO 29001

 

– اولین استاندارد مدیریت کیفیت ویژه صنایع نفت ، گاز ، پتروشیمی وگاز طبیعی که سازمان جهانی استانداردسازی (ISO) صدور و توسط کمیته فنی TC 76 ( کمیته مواد و تجهیزات و سازه‌های دریائی برای صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی ) تهیه شده و جهت کامل کردن اجرای استاندارد ISO 9001:2000 بوجود آمده است .

– این استاندارد علاوه بر تضمین کیفیت محصولات ، با هدف افزایش رضایت مشتریان تدوین شده است.

– بکارگیری چرخه PDCA دمینگ در شناسایی و مدیریت بر فرآیندهای منجر به محصول یا خدمات .

– تاکید بر پیشگیری از خطا و کاهش انحرافات و ضایعات در زنجیره تامین و ارائه دهندگان خدمات مرتبط با صنایع نفت، گاز و پتروشیمی.

– هدف از تدوین ISO 29001 پیشگیری از انجام ممیزی‌های مکرر صدور  گواهینامه بوده و رویکرد مشترکی در مورد سیستم مدیریت کیفیت برای صنایع نفت،‌ پتروشیمی و گاز طبیعی فراهم می‌آید.

– این سیستم مدیریت کیفیت کلیه مشخصه‌های مرتبط با طراحی، توسعه، تولید، نصب و ارائه خدمات مرتبط برای محصولات صنایع نفت ،‌پتروشیمی و گاز طبیعی را تعریف می‌کند.

– برای عملکرد مطلوب در سیستم ISO 29001:2003 ، کلیه تغییراتی که در استانداردهای صنعت نفت،‌ پتروشیمی و گاز طبیعی صورت می‌پذیرد به‌عنوان تغییرات اثرگذار شناسائی و در بازنگری مدیریت باید مورد بررسی و کارشناسی رسمی قرار گیرند.

– اولین استاندارد مدیریت کیفیت صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی می‌باشد که در آن به نیازمندیهای تمیزی، نظافت و تعمیرات فضاهای مورد نیاز فرآیندهای تولید ، صریحا” اشاره شده است .( کاربرد ۵S ژاپنی )

– اولین استاندارد مدیریت کیفیت است که در آن تلویحا” به (QFD ژاپنی) اشاره شده است به ضمیمه طرح‌ریزی تحقق محصول رجوع شود.

– اولین استاندارد مدیریت کیفیت که در آن الزام به تجزیه و تحلیل عدم انطباقات میدانی در جهت رضایتمندی مشتری صورت می‌گیرد.

دیدگاه ها بسته شده است