مثال عملی محاسبه موجودی و میزان انتشار گازهای گلخانه ای (۹)

معرفی استاندارد ایزو ۹۰۰۱ ویرایش سال ۲۰۱۵ -بخش سوم
آذر ۲۸, ۱۳۹۴
مرور الزامات ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ بخش چهارم
دی ۱, ۱۳۹۴

مثال عملی محاسبه موجودی و میزان انتشار گازهای گلخانه ای (۹) | Ics ایران

سری یادداشت هایی از آقای مهندس فضل اله کامیاب ارزیاب زیست محیطی ICS

 Greenhouse Gas Emission Inventory Methodologies for State Transportation Departments

تخمین و محاسبه گازهای گلخانه ای منتشره در حوزه و اسکوپ ۳ معمولا در گزارش موجودی ها منظور نمی گردد اما براساس  بعضی از برنامه می تواند اجباری بوده و یا بصورت اختیاری مدنظر قرار گرفته و محاسبه گردد. لذا به جهت آشنایی بیشتر با این حوزه و روش محاسبات آن، تصمیم گرفتیم کلیات آن را طبق آنچه که دپارتمان حمل و نقل ایالات متحده (DOT) انجام داده، تدوین و ارائه نماییم.

اسکوپ ۳ شامل گازهای گلخانه ای منتشره غیرمستقیم است که در اسکوپ ۲ منظور نشده است. همانند ماهیت اسکوپ ۲،  اسکوپ ۳ نیز آندسته از گازهای گلخانه ای را هدف قرار می دهد که مستقیما توسط DOT تولید نگردیده و تحت کنترل این دپارتمان نمی باشد. طبق راهنمای فدرال در مورد گازهای گلخانه ای ، منابع انتشار GHG در اسکوپ ۳ به شش دسته اصلی تقسیم می شوند:

۱-  مسافرتهای هوایی کسب و کار

۲- مسافرتهای زمینی کسب و کار

۳- ایاب و ذهاب پرسنل

۴- اتلاف مربوط به انتقال و توزیع بخار و برق خریداری شده

۵- عملیات برونسپاری شده مربوط به پسماندهای جامد

۶-  عملیات برونسپاری شده مربوط به تصفیه فاضلاب

البته به موارد فوق می توان انتشارات مربوط به زنجیره تامین مواد و فعالیتهای پیمانکاران را نیز اضافه نمود که DOT نیز به همین گونه عمل کرده است. فروشندگان و پیمانکاران ، شرکتها و سازمانهایی هستند که تامین کننده نیازهای DOT بوده و هرکدام برای خود انتشاراتی در قالب اسکوپ ۱ و ۲ دارند. این گروه به عنوان اجزاء و اعضاء لایه اول (Tier 1)، DOT محسوب می شوند. بطور مثال یک شرکت ساختمانی که عملیات تعمیر و نگهداری جاده ها را برای DOT انجام می دهد تامین کننده لایه اول محسوب می گردد که دارای انتشار گازهای گلخانه ای در اسکوپ ۱ و ۲ بوده و به عنوان انتشار دهنده گازهای گلخانه ای در حوزه و اسکوپ ۳ دپارتمان حمل و نقل آمریکا محسوب می گردد. اما تامین کننده لایه ۲ (Tier2) به شرکت یا سازمانی اطلاق می گردد که مستقیما به DOT سرویس ارائه نمی دهد اما به پیمانکار DOT خدمات رسانی می کند.

دیدگاه ها بسته شده است