مثال عملی ارزیابی ردپای آب (۱۱)
مارس 7, 2017
مثال عملی ارزیابی ردپای آب (۱۳)
جولای 1, 2017

مثال عملی ارزیابی ردپای آب (۱۲) | Ics ایران

Coca – Cola , Practical application in Water Footprint Assessments
در ادامه شرح چشم انداز اول:

مطالعه و محاسبه ردپای آب دربرگیرنده نتایج مختلفی برای شرکت کوکاکولا بود. شناخت از اینکه مصرف آب در فالب سه نوع آب؛ آبی، سبز و خاکستری است، یا به طور مثال تشویق شرکت به بهبود نحوه مصرف آب در زنجیره تامین که نمونه بارز آن مقدار آب خاکستری در فرآوری شکر در کارخانجات تولیدی بود که نیازمند توجه بیشتر به بهبود سیستمهای تصفیه فاضلاب و ارائه راهکارهای دیگر بود. همچنین از نتایج ارزیابیها می توان به میزان بالای مصرف آب در بخش کشاورزی اشاره نمود که نشان می داد بزرگترین معضل مصرف آب و آسیب رسانی به منابع آب در دل آن نهفته است و بیش از هر چیزی می بایست مورد توجه قرار گیرد تا بتوان به اهداف توسعه پایدار نزدیک شد.

ردپای آب ابزار خوبی جهت ورود به فرآیند شناسایی ریسکهای مرتبط با آب بوده و شرکت کوکاکولا نیز از فرصت استفاده نمود و موضوع آب را در چارچوب برنامه ارزیابی ریسکهای خود گنجانده و اقدامات موثری را به انجام رساند.

چشم انداز دوم

پرداختن به موضوع آب در دنیا فراگیر شده و مراجع متعددی از قبیل: خط مشی سازان، سرمایه گذاران، انجمنهای غیردولتی، اصناف و غیره را به خود مشغول ساخته است. مدیریت و درک صحیح از منابع آب بسیار پیچیده بوده و خطرات متوجه آن اساسا با موضوع انتشار کربن متفاوت می باشد. هنگامی که در مورد آب صحبت می کنیم می بایست به انواع مختلف بکارگیری آن، نوع آب و نوع نیاز مخاطبان توجه و التفات داشت. ارزش برآورد ردپای آب یک محصول در تفکیک مصرف آب اجزاء سازنده آن، عملیات تولید، زنجیره تامین و تعیین میزان آبهای: آبی، سبز و خاکستری مرتبط با محصول می باشد. این موضوع مهم است که ردپای آب اجزاء متشکله محصول به تفکیک محاسبه شده و حوزه های آبی که تامین کننده آب مصرفی اجزاء فوق می باشد مورد ارزیابی قرار گیرند. بعضی اوقات ردپای آب کمتر در یک حوزه کم آب اهمیت بیشتری نسبت به ردپای آب زیاد در یک حوزه پر آب داشته که می بایست در مورد آن چاره جویی کرد. بعضی ها اعتقاد دارند که چسباندن برچسب میزان ردپای آب بر روی محصول برای مصرف کننده و نوع انتخابش آگاهی ساز است لیکن ادراک شرکتها از ردپای آب محصول خود مهمتر بوده و درج یک عدد محض بر روی محصول هیچ وقت مشتریان را از پیچیدگیهای پشت موضوع آگاه نساخته و معیار خوبی جهت قضاوت و تصمیم گیری به آنها نمی دهد.

تولید و تالیف توسط ایزو ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *