برای اولین بار در خاورمیانه:صدور گواهینامه RoHS یا محدودیت منع استفاده از مواد پر خطر توسط ICS

مرور الزامات ایزو ۱۴۰۰۱ ویرایش سال ۲۰۱۵ بخش اول
دی ۱۳, ۱۳۹۴
مرور الزامات ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ بخش ششم
دی ۱۶, ۱۳۹۴

برای اولین بار در خاورمیانه:صدور گواهینامه RoHS یا محدودیت منع استفاده از مواد پر خطر توسط ICS | Ics ایران

یادداشتی از خانم دکتر عدالتی فرد مدیر تحقیق و توسعه ICSایران

دستورالعمل محدودیت منع استفاده از مواد پر خطر، تحریم استفاده از هر گونه کالای الکتریکی و الکترونیکی است که بیش از حد استاندارد از مواد مضر برای محیط زیست استفاده می کنند.

این دستورالعمل که هدف اصلی آن ایجاد محدودیت در استفاده از مواد خطرناک در تولیدات و تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی است، در سال ۲۰۰۳ به وسیله اتحادیه اروپا تصویب گردید. در جولای سال ۲۰۰۶ دستورالعمل RoHS اجرایی شد و به شکل یک استاندارد تدوین گردید و کم کم می رود تا به صورت یک قانون در هر یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا اجرا شود. البته به سبب حوزه این استاندارد که فقط در اروپا کاربرد دارد از این دستورالعمل ۹۵ بندی، با نام EU RoHS نیز یاد می شود.

 بر اساس الزامات RoHS، شش ماده پر خطر سرب، کادمیوم، جیوه، کرم و ترکیباتی چون پلی برمید بی فنیل (PBB)  و پلی برمید دی فنیل اتر (PBDE)که ورود آن ها به چرخه زیست بوم‌ها برای انسان و دیگر موجودات زنده بسیار خطرناک است معرفی شده و استفاده از آن ها در تولید ابزارهای الکترونیکی و کامپیوتری ممنوع گردید.

 سطح حداکثر بر اساس استاندارد RoHS برای شش ماده محدود شده به شرح ذیل است:

  1. Lead (Pb): < 1000 ppm
  2. Mercury (Hg): < 100 ppm
  3. Cadmium (Cd): < 100 ppm
  4. Hexavalent Chromium: (Cr VI) < 1000 ppm
  5. Polybrominated Biphenyls (PBB): < 1000 ppm
  6. Polybrominated Diphenyl Ethers (PBDE): < 1000 ppm
  7. Bis(2-Ethylhexyl) phthalate (DEHP): < 1000 ppm
  8. Benzyl butyl phthalate (BBP): < 1000 ppm
  9. Dibutyl phthalate (DBP): < 1000 ppm
  10. Diisobutyl phthalate (DIBP): < 1000 ppm

 در حال حاضر تقریبا تمامی شرکت های تولید کننده سخت افزار این استاندارد را در هنگام تولید محصولات خود رعایت می کنند. یکی از شرکت هایی که از بدو تولد این استاندارد حمایت و رعایت آن را در دستور کار خود قرار داده، شرکت گیگابایت (GIGABYTE) است.عموما این فرآیند با آزمون در آزمایشگاه های معتبر و با صدور گواهی آزمایشگاه صورت می پذیرد.آزمایشگاه های آزمون باید دارای گواهی آزمایشگاه معتبر باشند.

 شرکت ICS Group آمادگی دارد با بکارگیری مجرب ترین کادر اجرائی و با سریعترین زمان در هماهنگی و انجام ممیزی خدمات ارزیابی خود را برای به صدور گواهینامه RoH صنایع الکترونیکی، کامپیوتر و سخت افزار، ارائه نماید. در صورت نیاز با شماره ۲۲۲۰۰۵۰۰ سرکار خانم شرفیه تماس بگیرید.

 

دیدگاه ها بسته شده است