سپتامبر ۲۰۱۵ -صدور نسخه جدید ایزو ۱۴۰۰۱:۲۰۱۵

ایزو ۵۰۰۰۱ : مصرف انرژی در ایران به روایت آمار
اسفند ۱۸, ۱۳۹۳
در مورد استاندارد ISO 14046: 2014 بیشتر بدانیم (۷)
اسفند ۲۴, ۱۳۹۳

سپتامبر ۲۰۱۵ -صدور نسخه جدید ایزو ۱۴۰۰۱:۲۰۱۵ | Ics ایران

 هر سه تا پنج سال، استانداردهای ایزو تحت بازنگری قرار می‌گیرند تا از مرتبط و به‌روز بودن آنها اطمینان حاصل شود. سایت رسمی ایزو در پورتال اینترنتی خود ویدئوی مصاحبه با دکتر Anne-Marie Warris رئیس کمیته فرعی بازنگری ایزو ۱۴۰۰۱ را قرار داده که وی در آن تغییرات اصلی را گام به گام توضیح داده است بنا بر این گزارش و طبق اظهار نظر آنه‌ماری واریس، “ایزو ۱۴۰۰۱ یک استاندارد زیست محیطی حیاتی است که همه موضوع‌های مربوط به محیط زیست شامل آب، هوا، اقلیم و خاک را در خود جای داده و لازم است سازمان‌ها به‌صورت جامع در مورد این مسائل بیاندیشند.”

این بازنگری گام مهمی در ارزیابی استاندارد است و نسبت به نسخه قبلی پیشرفت کرده است. برخی از این تغییرات بر اساس ارزیابی مصرف‌کنندگان است که توسط کمیته تدوین‌کننده انجام شده و بیش از پنج‌هزار پاسخ از ۱۱۰ کشور در این زمینه جمع‌آوری شده است. در نتیجه، نسخه جدید تمرکز بیشتری بر موارد مدیریت زیست محیطی راهبردی؛ پیشرو بودن؛ حفاظت از محیط زیست؛ عملکرد زیست محیطی و در نهایت تفکر چرخه زندگی دارد.

در حال حاضر ایزو ۱۴۰۰۱ در مرحله تهیه پیش‌نویس نهایی استاندارد بین‌المللی است و این به این معناست که استاندارد بر اساس نظرات دریافتی در مرحله DIS تنظیم خواهد شد و در اجلاس توکیو از تاریخ دوم تا هفتم فوریه ۲۰۱۵ (۱۳ تا ۱۸ بهمن‌ماه) به بحث و مشورت گذاشته شد نتیجه این نشست، تهیه پیش‌نویس نهایی خواهد بود که به رأی گذاشته می‌شود و پس از کسب آرای لازم در اواخر سال ۲۰۱۵ تحت عنوان استاندارد بین‌المللی به بازار عرضه خواهد شد.

دکتر Anne-Marie Warris  / رئیس کمیته فرعی بازنگری ایزو ۱۴۰۰۱ / وییک کارشناس بین‌المللی در زمینه‌های حمل و نقل پایدار، تغییرات آب و هوایی و مدیریت زیست محیطی است که در سال ۲۰۱۳ میلادی به‌عنوان شخصیت سال ۲۰۱۳ توسط انجمن WISTA-UK انتخاب شده است.

 

دیدگاه ها بسته شده است