سازمان بهداشت جهانی : آلودگی هوا سرطان‌زاست. چه باید کرد ؟

نبود فرهنگ زیست محیطی در کشور
بهمن ۱۳, ۱۳۹۳
در مورد استاندارد ISO 14064 بیشتر بدانیم (۳)
بهمن ۱۵, ۱۳۹۳

سازمان بهداشت جهانی : آلودگی هوا سرطان‌زاست. چه باید کرد ؟ | Ics ایران

سازمان بهداشت جهانی، ۱۵ سال درباره نقش آلودگی هوا بر روی سرطان پژوهش کرد. این سازمان در نهایت، اکتبر سال ۲۰۱۳ اعلام کرد: آلودگی هوا سرطان‌زاست. پس از این پژوهش‌ها بار دیگر توسط محققان اعلام شد کسانی که در مناطق دارای آلودگی هوا زندگی می‌کنند، ۲۰% بیشتر به سرطان مبتلا می‌شوند. دلیل این امر تضعیف سلول‌های کشنده سرطان در بدن  توسط آلاینده‌های هواست.

ابتلا به سرطان، تنها یکی از اثرات آلودگی هوا بر روی انسان‌هاست. گذر زمان اثرات وحشتناک آلاینده‌های غیرطبیعی بر بدن، مغز و روح انسان را بیشتر مشخص کرد. از همین رو، از میان بردن بیماری‌ها و اثرات منفی آلودگی هوا یکی از دغدغه‌های دائمی مدیران شهرهای بزرگ جهان بوده و هست. لازم است بر کارهایی که هر فرد می‌تواند برای جلوگیری از هجوم آلاینده‌ها بر بدنش انجام دهد، تاکید داشته باشیم. حفظ امنیت بدن، یکی از بهترین راه‌هایی است که در چنین شرایطی می‌توان انجام داد.

با توجه به اثرات مخرب و منفی آلودگی هوا، هر فرد می‌تواند دستِ کم این اثرات را خنثی و یا کم کند. انجام و یا عدم انجام برخی کارها در کنار خوردن برخی مواد غذایی می‌تواند به حفظ سلامت بدن در برابر آلاینده‌ها کمک کرد. جدی گرفتن این دستورات و توصیه آن‌ها به دیگران، علاوه بر خودمان، به سلامتی فرزندان و همه افراد جامعه‌ امان کمک خواهد کرد.
چه بکنیم؟ چه نکنیم؟
در روزهایی که هوا آلوده است در اولین قدم سعی کنید در خانه بمانید و جز در موارد ضروری خارج نشوید. تنها چند دم و بازدم کافی است تا ریه‌ها و پوست‌تان از آلاینده‌ها پر شوند و با سایر نقاط بدن برسند. در این روزها هیچ‌کجا جز محیط بسته خانه را برای ورزش انتخاب نکنید. ورزش کردن موجب بالارفتن فعالیت تنفسی بدن و در نتیجه کشیدن نفس‌های تند و پشت سر هم می‌شود که به تبع آلودگی زیادی را به ریه‌ها و بدن منتقل می‌کند. مواد غذایی بازِ خود (مانند میوه‌ها و سبزی‌های غیربسته‌بندی) را تنها از مکان‌های سرپوشیده تهیه کنید. برای مثال از وانتی‌ها و یا دستفروشان که مواد و کالاهایشان در معرض آلودگی هوا است خرید نکنید.

از ماسک استفاده کنید. هرچند ممکن است بسیاری از ما از داشتن ماسک بر روی صورت احساس ناراحتی کنیم، اما این کار ساده بسیار به ما و مجاری تنفسی‌امان کمک خواهد کرد. قیمت ماسک‌های ساده در داروخانه‌ها، قیمتی نسبتا مناسب است و می‌توان آن را در زمستان‌ها که هوا آلوده‌تر است و یا در سایر روزهای آلوده، در سبد خریدهای بهداشتی‌‌امان قرار دهیم. مواد آرایشی آلودگی هوا را به سرعت جذب پوست و چشم‌ها می‌کنند. بنابراین بهتر است زن‌ها در این روزها کمتر از مواد آرایشی استفاده کنند.

چه بخوریم؟
از آنجایی‌که آلودگی بیشترین تاثیر را بر اندام‌های داخلی بدن ما می‌گذارد، مواد غذایی بسیاری هستند که می‌توانند ما را در برابر آلودگی‌هایی که از راه‌ خون، پوست و ریه‌هایمان به بدنمان وارد شده‌اند ایمن کنند. این غذاها بیش از هر چیز از طریق اندام‌های دفع مواد اضافی موجود در بدن – یعنی پوست، ریه، کلیه و روده – عمل می‌کنند. برخی از این مواد غذایی را بشناسید:-    سبزی‌ها، میوه‌های تازه، روغن سویا، آفتابگردان و جوانه گندم حاوی آنتی‌اکسیدان هستند و از بدن محافظت می‌کنند. خوردن ۴۰۰ گرم سبزی در روز لازم است.
–    مصرف روی در کاهش اثر آلودگی مفید است. برای رسیدن به این ماده خوردن غلات توصیه می‌شود.

–    ماده پکتین سرب موجود در آلودگی را از بدن دفع می‌کند. این ماده بیش از هرچیزی درون سیبقرار دارد. علاوه بر سیب می‌توان به سایر میوه‌هایی که پکتین دارند اشاره کرد؛ گریپ‌فروت، لیمو، هویج و پرتغال از این دسته‌اند. بهتر است روزانه حداقل یک سیب بخورید.

–    مصرف شیر و لبنیات اثرات آلودگی بر دستگاه گوارش را کم می‌کنند. حداقل دولیوان شیر در روز باید بنوشید.

–    خوردن گوشت نیز به دلیل این‌که آهن موجود در آن، اثرات مخرب سُرب موجود در آلودگی هوا را از بین می‌برد، توصیه می‌شود.

–    سیر و پیاز نیز به این دلیل که دارای گوگرد هستند، از دستگاه تنفسی محافظت می‌کنند.

–    کمبود کلسیم موجب جذب سُرب می‌شود. بنابراین برای جلوگیری از جذب این ماده بهتر است این کمبود را با خوردن موادی مانند ماست جبران کنید. 

 

 

دیدگاه ها بسته شده است