در پایین‌دست، فضای زیادی وجود دارد! – بخش (۱)

مجوز ورود، ترخیص و مصرف انواع روغن خوراکی منوط به اخذ گواهی عدم تراریختگی
مهر ۲۴, ۱۳۹۵
مثال عملی ارزیابی ردپای آب (۳)
مهر ۲۴, ۱۳۹۵

در پایین‌دست، فضای زیادی وجود دارد! – بخش (۱) | Ics ایران

سری یادداشت هز سرکار خانم دکتر عدالتی فرد مدیر تحقیق  وتوسعه ICS

زمانی که اطلاعات چندانی در زمینه علوم نانو وجود نداشت، ریچارد فاینمن، فیزیکدان امریکایی سوالاتی در زمینه کار با مواد و اجسام در ابعاد خیلی ریز مطرح کرد که به بررسی بُعد رشد نیافته علم مواد می پرداخت و ذهن هر شنونده ای را به خود مشغول می ساخت. پیشنهادهایی که هرچند آن زمان غیرممکن تصور می نمود، اما امروز قابل اجراست.

او دیدگاه‌های خود را در یک سخنرانی در انجمن فیزیک آمریکا با نام «در پایین‌دست، فضای زیادی وجود دارد»، مطرح کرد (۲۹ دسامبر ۱۹۵۹، برابر با ۲۳ آذر ۱۳۳۸). فاینمن اشاره کرد مردم به من در مورد کوچک‌سازی می‌گویند، آنها از موتورهای الکتریکی‌ای به کوچکی ناخن انگشت سخن می‌رانند. آنها می‌گویند وسیله‌ای وجود دارد که می‌تواند متن کتاب مقدس را در سر سوزن بنگارد. اما دنیای کوچک شگفت‌آورتری در پایین‌دست وجود دارد. من هراسی ندارم که مطرح کنم. آیا (در آینده بسیار دور) می‌توانیم اتم‌ها را آن‌جور که می‌خواهیم بچینیم؟ خود اتم‌های بسیار ریز را! چه اتفاقی می‌افتد اگر بتوانیم اتم‌ها را یکی‌یکی طوری بچینیم که می‌خواهیم؟

آنچه دیروز در حد یک سخنرانی علمی بعید بود، امروزه رنگ شدن و موجودیت به خود گرفته است. به طور ساده مواد دارای سه بُعد طول، عرض و ارتفاع هستند. اگر حداقل یکی از این ابعاد در مقیاس فناوری نانو (۱۰۰-۱ نانومتر) باشد، به آن ماده نانوساختار گفته می‌شود.نانو نه یک ماده است نه یک جسم، فقط یک مقیاس است، کوچک شدن یک مقیاس، درحقیقت نانو یک میلیاردم متر است به اندازه ای کوچک که دیده نمی شود و نانو تکنولوژی به معنی انجام مهندسی مواد در ابعاد اتمی- ملکولی و ساخت موادی با خواص کاملا متفاوت درابعاد نانو که در ملکولهای ماده انرژی بالایی را ایجاد می کند.

علم نانو تقریبا تمامی علوم  کشاورزی، مهندسی و پزشکی را در برگرفته است و بیشترین کاربرد را درصنایع سنگین، بهداشت، نساجی و کشاورزی داشته و در صنایعی نظیر رنگ، اتومبیل، کامپیوتر، شیمی، تصفیه آب و غیره درحال توسعه است زیرا تحقیقات در زمینه نانو به­عنوان یک چالش اصلی علمی و صنعتی پیش روی جهانیان است.

بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه (در حدود ۳۰ کشور)، برنامه‌هایی را در سطح ملی برای پشتیبانی از فعالیت‌های تحقیقاتی و صنعتی نانوتکنولوژی تدوین و اجرا کرده اند. زیرا به این باور رسیده اند که نانوتکنولوژی به عنوان انقلابی در آینده اقتصادی کشورها به وقوع خواهد پیوست و جایگاه آنان را  در جهان تحت تأثیر قرار خواهد داد.

دیدگاه ها بسته شده است