ایزو ISO 14001- ساخت هواپیمای بویینگ با رعایت الزامات زیست محیطی

ایزوISO 14001 – دفع ضایعات با روش های غیر صحیح در ایران
آذر ۷, ۱۳۹۳
اتمام حفاری ۵۰۰۰ متری فاز یک میدان مشترک گازی پارس جنوبی
آذر ۱۴, ۱۳۹۳

ایزو ISO 14001- ساخت هواپیمای بویینگ با رعایت الزامات زیست محیطی | Ics ایران

شرکت بویینگ اولین نمونه از هواپیماهای سبز را با موفقیت آزمایش کرد.به گزارش پایگاه ساینس، این هواپیما که eco Demonstrator 787 نام دارد، با استفاده از سوخت ترکیبی جت (۸۵ درصد) و دیزل سبز (۱۵ درصد) به پرواز درآمد.سوخت دیزل سبز با استفاده از روغن های گیاهی، روغن های سوخته حاصل از پخت و پز و همچنین چربی های ضایعاتی حیوانی تولید می شود.

شرکت بویینگ حدود یک سال قبل اعلام کرد که به دنبال راهکارهایی است که امکان پرواز با سوخت ترکیبی جت و دیزل سبز را فراهم کنند. این شرکت قبلا هواپیما هایی را با استفاده از سوخت ترکیبی جت و بیودیزل به طور آزمایشی به پرواز درآورده بود. با وجود این که مواد اولیه هر دو نوع سوخت بیودیزل و دیزل سبز یکسان هستند و در مقایسه با سوخت های فسیلی، آلودگی بسیار کمتری دارند، فرآیند تولید این دو نوع سوخت با یکدیگر کاملا متفاوت است و البته ترکیبات شیمیایی متفاوتی نیز دارند.

تولید بیودیزل ساده تر و کم هزینه تر است و می توان آن را به تنهایی به عنوان سوخت ماشین های دیزلی به کار گرفت. دیزل سبز باید با سایر انواع سوخت ها ترکیب شود و هزینه تولید بالاتری دارد. با وجود این، امکان تولید آن در پالایشگاه های موجود برای سوخت دیزلی معمولی وجود دارد. همچنین، در فرآیند تولید آن، گاز پروپان نیز به دست می آید که در مقایسه با گلیسرین حاصل از فرآیند سوخت بیودیزل، بسیار ارزشمندتر است.

سوخت دیزل سبز مورد استفاده در این آزمایش توسط شرکت Neste در کشور فنلاند تولید شده است و این شرکت مدعی است در مقایسه با دیزل فسیلی، آلودگی کربنی این سوخت بین ۵۰ تا ۹۰ درصد کمتر است.شرکت بویینگ به منظور انجام تحقیقات و تولید سوخت دیزل سبز، در کشور چین یک سایت تبدیل روغن خوراکی به سوخت زیستی راه اندازی کرده است.

شرکت ICS اولین آزمایشگاه بیو دیزل دانشگاه تهران را در مهر ماه سال جاری برای استقرار استاندارد های ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۷۰۲۵ ممیزی و گواهی را صادر نمود.

 

دیدگاه ها بسته شده است