استاندارد ایزو ۳۴۰۰۰ و ارزیابی و آسیب شناسی در منابع انسانی- بخش (۱)

الزامات ایزو ۹۰۰۱ ویرایش سال ۲۰۱۵-بخش ۸
آذر ۹, ۱۳۹۵
الزامات ایزو ۹۰۰۱ ویرایش سال ۲۰۱۵-بخش ۹
آذر ۱۵, ۱۳۹۵

استاندارد ایزو ۳۴۰۰۰ و ارزیابی و آسیب شناسی در منابع انسانی- بخش (۱) | Ics ایران

 استاندارد ایزو ۳۴۰۰۰ و ارزیابی و آسیب شناسی در  منابع انسانی- بخش (۱)

سری یادداشت هایی از سرکار خانم دکتر لیلا عدالتی فرد مدیر تحقیق و توسعه ICS

بعد از جنگ جهانی اول، استانداردسازی عنوان یک ابزار مفید مدیریتی برای کاهش هزینه‌ها به کار گرفته شد و این روند تا بعد از جنگ جهانی دوم همچنان ادامه داشت. منافع این استانداردسازی برای سازمان‌ها و شرکت‌ها بسیار زیاد بود و بهترین راه‌حل ممکن برای کاهش مشکلات و جلوگیری از اتلاف زمان و انرژی به حساب می آمد. این روند تا به امروز ادامه و گسترش یافت و اکنون شاهد تصویب و اجرای بسیاری از استانداردها در اکثر فعالیت های اقتصادی، محیط زیستی و اجتماعی هستیم که حیطه آن ها علاوه بر محصول و فرآیند، منابع انسانی را نیز دربرمی‌گیرد.

برای مثال یکی از این استانداردها در حیطه منابع انسانی، استاندارد ایزو  ۳۴۰۰۰ می باشد که اجرای آن در همه سازمان ها و شرکت‌ها، موجب می‌شود تجربه اندوخته شده شرکت توسط همه افراد حتی بارفتن آنها از بین نرود.

این استاندارد ایزو  ابزار ارزیابی و آسیب شناسی فرایندها و نتایج منابع انسانی است که از سال ۲۰۰۱ به منظور ارزیابی و ارتقای سیستم منابع انسانی مورد استفاده قرار گرفته است و هم سطح ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۲۷۰۰۱ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 در این استاندارد، مدل فیلیپس (EFQM)، مدل بلوغ قابلیت های منابع انسانی (PCMM) و مدل سرمایه گذاری انسانی گنجانده شده و دارای ۵ سطح بلوغ است. هر سطح بلوغ یک مرحله تکاملی است که سطحی از قابلیت ها را برای بهبود منابع انسانی ایجاد و نهادینه می‌کند. هر مرحله بلوغ از چندین فرایند و هر فرایند دارای چندین هدف است که اگر برآورده شوند به توانایی آن فرایند برای اثرگذاری بر منابع انسانی منجر می شود.

 زیرمجموعه های این استاندارد شامل ایزو های زیر است که در حال حاضر توسعه داده شده اند:

ایزو ۱۸۴۸۲ (ایزو ۳۴۰۰۲) سیستم مدیریت امنیت – خطوط راهنما- ارزیابی ریسک.

ایزو۱۶۶۷۸  (ایزو ۳۴۰۰۳) راهنمای شناسایی موضوع سازگار و مرتبط با احراز هویت جلوگیری از جعل و تقلب در تجارت غیر قانونی.

شرکت ICS آمادگی دارد نسبت به ارزیابی موسسات از نظر استاندارد ایزو ۳۴۰۰۰، اقدام نماید. در صورت نیاز با دفتر این شرکت در تهران با شماره های ۲۲۲۰۰۵۰۰ تماس حاصل نمایید.

دیدگاه ها بسته شده است